10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:13

Ознака: хуманост

Предвесник на бура или тест за хуманост

Додека европските лидери ја вратија реториката на стравот од нов бран бегалци што континентот ќе се бори да ги акомодира, ние очигледно немаме проблем...

Скот Нисон ја замени филмската индустрија со хуманост

Пред десетина години во Пном Пен, за време на снимањето на еден филм, 86-годишна Камбоџанка го повлекла за рака тогашниот извршен директор од Холивуд,...

Тивкото херојство на кралот Т’Чала ќе остане запаметено засекогаш

Актерот Чедвик Боусмен одглуми револуционерни улоги кои беа дел од историјата на Холивуд и Америка - сето тоа додека тој тивко водеше борба со...

Црвениот крст од Кичево и УСАИД во служба на хуманоста

Откако пред околу три месеци Општинската организација на Црвениот крт од Кичево, во соработка со УСАИД, на повеќе семејства од општината кои се од...

Времево е гладно за љубов и за хуманост

Милица Кузмановска, интерпретаторка на народна музика За пејачката Милица Кузмановска, која со својот карактеристичен глас долги години ги разубавува бисерите на македонската народна музика, периодов...

Хуманост од Вардар до Триглав

Бегалската криза низ еден поинаков агол Земјите од Балканот, освен со зголемениот број мигранти и бегалци, се соочуваат и со проблемот за згрижување на децата,...

Зад воланот личности со емпатија, хуманост и професионализам

Од ЈСП појаснуваат дека сите возачи, независно дали се вработени на определено или неопределено време, мора да имаат доставено уверение за здравствената психофизичка состојба...

Преку телефонски донации собрани над два милиона денари за настраданите во...

Пејачката Туна Сејди и дел од музичката естрада одржаа прес-конференција во врска со заедничката иницијатива за донации за помош и поддршка на настраданите од...

Петнаесеттиот роденден одбележан со стихови за хуманоста!

Јубилејно издание на републичкиот детски литературен фестивал „Ракатки“ На годинашната тема „Хуманоста, слогата и знаењето се клуч за успех“, децата одговорија прекрасно, детски, нежно, топло,...

Европски морал и хуманост!?

Господа и дами од европското такво семејство, зарем не гледате дека сте прочитани речиси од сите мирољубиви народи и држави од целиот свет? Зарем...