8.5 C
Skopje
12.12.2019 - 16:18

Ознака: хуманитарна помош

Рама се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама...

Медицински прегледи и хуманитарна помош за локалното население од учесниците на...

Во текот на денешниот ден медицински тимови од составот на воено медицинскиот центар и од армијата на САД, кои се вклучени како медицинска поддршка...

Хуманитарната помош за Венецуела неопходна за надминување на блокадата од САД

Венецуела во вторникот доби 25 тони хуманитарна помош од Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), изјави министерот за здравство Карлос Алварадо, пренесува „ТАСС“. - Заедно...

Русија ќе продолжи да испраќа хуманитарна помош за Венецуела

Директорот на Одделот за Латинска Америка при руското МНР, Александар Шчетинин, не се сомнева дека Русија ќе продолжи да обезбедува хуманитарна помош за Венецуела,...

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за...

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела, изјави Елиот Абрамс, специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп. Минатиот месец сили...

Мадуро ги прекинува дипломатските односи со Колумбија

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро денеска објави дека Каракас ги суспендира дипломатските односи со Колумбија и најави протерување на некои колумбиски дипломати откако таа земја...

Хуан Гуидо го потпиша првиот претседателски указ

Хуан Гуаидо го потпиша првиот претседателски указ, откако се прогласи за шеф на државата, со кој дозволува влез на хуманитарна помош во Венецуела од...

Венецуелскиот опозициски караван тргна по хуманитарната помош од САД

Караванот на венецуелскиот лидер на опозицијата Хуан Гуаидо денеска се упати кон границата на Венецуела со Колумбија за решавање на ситуацијата со хуманитарната помош...

Хуманитарната помош стана политичко оружје во битката за Венецуела

Во осиромашената Венецуела милиони гладуваат секојдневно, додека други не можат да дојдат до здравствена нега поради недостигот на медицински залихи, па така водата и...

Мадуро одбива да ја прими хуманитарната помош од странство

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, чиј легитимитет е доведен во прашање по одлуката на повеќе земји да го признаат спикерот на Националното собрание, Хуан Гуаидо...