15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:40

Ознака: Хуан Гваидо

Гваидо се врати во Венецуела без никакви проблеми

Лидерот на опозицијата во Венецуела и самопрогласен венецуелски претседател, Хуан Гваидо, се врати во земјата без проблем, од ризичната меѓународна турнеја, во рамки на...

Ветувањата на Трамп му даваат нова надеж на Гваидо?

Откако привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гваидо, неочекувано се појави како гостин на Белата куќа за време на годишното обраќање на американскиот претседател Доналд...

САД: Опозиционерот Гваидо мора безбедно да се врати во Венецуела

САД го предупредија венецуелскиот претседател Николас Мадуро дека треба да му овозможи на опозиционерот Хуан Гваидо безбедно да се врати во земјата по неговата...

Работите се сменија за Венецуела, но не според надежите на Гваидо

Анализа на Ник Патон Волш Си-ен-ен Што ќе стане со поборникот за промени, кој всушност самиот не се промени? Ова е прашањето што го мачи Хуан...

Гваидо преку барикадите влезе во венецуелскиот парламент и положи заклетва

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гваидо и пратениците кои го поддржуваат денеска влегоа во парламентот, каде тој положи заклетва како самопрогласен привремен претседател на...

Повторувањето на боливиското сценарио наиде на пречка во Венецуела

Оставката на Ево Моралес од претседателската функција во Боливија им даде надеж на опозициските лидери во Венецуела што се обидуваат да ја срушат социјалистичката...

Гваидо формира кабинет во сенка

Опозицискиот лидер во Венецуела и привремен претседател, Хуан Гваидо, изјави дека назначил влада во сенка, што претставува нова фаза во борбата за соборување на...

Гваидо најави бојкотирање на предвремените избори во Венецуела

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, порача дека политичките противници на претседателот Николас Мадуро нема да учествуваат на какви било предвремени избори што...

Гваидо по ниту една цена не го дава парламентот

Венецуелското Национално собрание ќе продолжи да функционира под какви било околности, рече лидерот на опозицијата, Хуан Гуаидо, пренесува „ТАСС“. Венецуелскиот парламент го контролираат политичките...

Гваидо предупредува на идните чекори на Мадуро

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо изјави дека претседателот Николас Мадуро се подготвува да го распушти парламентот и да распише нови избори. Ваквата одлука, според...