Ознака: „Хуавеј“

Бизнис – инфо

Пад на приходите на авиокомпаниите поради коронавирусот Приходите на авиокомпаниите ќе се намалат оваа година поради епидемијата на коронавирусот за минимално 63 милијарди американски долари,...

Кинескиот мобилен гигант „Хуавеј“ ја гради првата фабрика во Европа

„Хуавеј“ ќе инвестира 200 милиони евра во првата фаза од изградбата на фабрика за производство на базни станици, што ќе значи и отворање на...

Лиценцата за „Хуавеј“ продолжена за уште 90 дена

Американскиот министер за трговија, Вилбур Рос, изјави денеска дека американската влада ќе му ја продолжи привремената лиценца на „Хуавеј“ за уште 90 дена дозволувајќи...

САД порачаа дека нема да го игнорираат однесувањето на Кина

Американскиот секретар за одбрана, Патрик Шанахан  изјави дека САД нема повеќе да го игнорираат однесувањето на Кина во Азија, бидејќи стабилноста на регионот бил...

Поради „Хуавеј“, САД нема да споделуваат разузнавачки информации со Велика Британија

Американскиот претседател Доналд Трамп, наводно, ќе ѝ каже на британската премиерка Тереза Меј следната недела дека САД ќе престанат да разменуваат разузнавачки информации со...

Сијарто ја обвини западна Европа за лицемерие и ја брани употребата...

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто ги обвини големите западноевропски земји за лицемерие и хистерија, поради критикување на средноевропските држави и нивните деловни...

Основачoт на Хјуавеи: САД ја потценуваат кинеската компанија

Основачот и извршен директор на телекомуникацискиот гигант „Хјуавеи“, Рен Женгфеј изјави дека САД ,,ја потценуваат” неговата компанија. -Американските политичари, според досегашните постапки, покажуваат дека ја...

Европската Комисија нема да бара забрана за Хуавеј во ЕУ

И покрај повиците на американскиот претседател Доналд Трамп да му се забрани пристап на кинескиот гигант Хуавеј, Европската Комисија одлуката ќе им ја остави...

Помпео во Унгарија предупредува на „Хуавеј“

САД ќе бидат приморани да го намалат опсегот на некои операции во Европа и на други места, ако државите од тие подрачја продолжат да...

Зошто Американците се настрвија врз Хуавеј?

САД ја интензивираа својата борба околу технологијата со Кина, со покренувањето обвиненија против управата на компанијата Хуавеј. Министерството за правосудство на САД тврди дека Хуавеј...