10.6 C
Skopje
26.1.2020 - 17:26

Ознака: „Хуавеи“

Руски експерти ќе ги развиваат новите технологии на „Хуавеи“

Кинескиот технолошки гигант „Хуавеи“ ги објави плановите за отворање илјада нови работни места во своите центри за истражување и развој во Русија во текот...

Забраната од Трамп не ги спречи американските компани да им продаваат...

Американските компании лесно ја заобиколуваат забраната за соработка со кинескиот телекомуникациски гинант „Хуавеи“ на администрацијата на претседателот Доналд Трамп. Според пишувањата на „Њујорк тајмс“,...

Кинескиот „голем брат“ доаѓа на Балканот

Во 2014 година, човек беше прегазен со автомобил во Белград. Сторителот избега, иако полицијата му влезе во трага. Следниот месец, српската полиција дозна дека...

„Хуавеи“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеи“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари помали отколку што е...

„Хуавеи“ потиша договор за развивање на 5Г мрежата во Русија

Кинеската компанија „Хуавеи“ потпиша договор од стратешко значење, по средбата на кинескиот лидер Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин. Телекомуникацискиот гигант од Азија,...

Трамп: Случајот со „Хуавеи“ би можел да биде дел од трговските...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“ би можел да биде вклучен во трговските преговори со Пекинг. -...

Што значи блокирањето на „Хуавеи“ од страна на „Гугл“

Кинеската компанија изминатите години направи план за работење во вонредни ситуации, развивајќи сопствена технологија во случај на блокирањето на Андроид. Основачот на „Хуавеи“, Рен...

Нов момент во судирот – „Гугл“ го блокира „Хуавеи“

Технолошкиот гигант „Гугл“ му забрани на „Хуавеи“, вториот по големина во светот производител на мобилни телефони, да користи некои од обновите на оперативниот систем...

„Хуавеи“ по суспензијата од „Гугл“: Ќе продолжиме да градиме сигурен и...

По објавата на технолошката компанија „Гугл“ дека ја суспендира лиценцата за „Хуавеи“, од кинескиот производител на технолошки уреди велат дека тие сепак ќе продолжат...

Повлечената лиценца од „Гугл“ нема да влијае врз сегашните корисници на...

Како резултат на интензивните мерки од страна на САД врз кинеските технолошки компании, „Гугл“ ја повлече лиценцата за користење на оперативниот систем Андроид за...