-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 4:21

Ознака: хронично болни

Почна вакцинацијата на хронично болни пациенти од 20 до 40 години

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од денеска и во следните два дена, сите хронично болни пациенти и со ризик од ковид-19,...

Словенија дозволи вакцини од „Астразенека“ да примаат сите освен хронично болните

Словенија ги укинува ограничувањата за вакцината на „Астразенека“, така што во иднина со неа ќе можат да се имунизираат сите, без оглед на возраста...

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од...

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство Филипче и до политичката комисија за заразни болести,...

Родителите, жените кои беа на продолжено породилно и хронично болните се...

Родителите на децата до шест години, лицата кои користат продолжено породилно отсуство и дел од хронично болните лица од денеска се враќаат на работа....

Ако хронично болните не стигнат да посетат специјалист, ќе се пролонгира...

Хронично болните, до 23-ти септември треба да посетат специјалист и да добијат потврда со која поради нивната дијагноза и состојба нема да можат да...

Хронично болните можат да извадат потврда до 23 септември

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставниците на здруженијата на пациенти по одлуката на Владата хронично болните да се вратат на работа. -...

Хронично болните се враќаат на работа, освен оние со малигни заболувања

На денешната владина седница усвоени се предлозите на Комисијата за заразни болести за вработените лица кои се ослободени од работа, врз основа на утврдената...

Родителите на деца до 10 години и хронично болните и по...

По престанувањето на вонредната состојба, остануваат во сила мерките со кои се ослободуваат од работните обврски родителите кои што имаат деца до 10-годишна возраст...

Родителите на деца до 10 години, бремените жени и хронично болните...

На денешната владина седница усвоена е информација за заклучокот на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, за ослободување од работа, или можност...

Враќањето на работа не важи за болните и за родители со...

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца...