Ознака: христијан мицкоски

Мицкоски: Потребно е да се разговара и за внесување на Македонците...

Треба да се почитува правилото на реципроцитет во однос на прашањето за внесување на Бугари во Уставот на Македонија. Потребно е да се разговара...

Мицкоски: Бугарија да испочитува пресуда за правата на Македонците и ќе...

Чудно е истовремено да велите дека не го спорите определувањето на македонскиот народ, а од друга страна да не знаете дека постои македонско малцинство...

Најавите за средба помеѓу Ковачевски и Мицкоски предизвикаа несогласувања

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на прес-конференција во Собранието ги коментираше најавите за можна средба помеѓу претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и лидерот на...

Мицкоски: Потребна е заедничка државна позиција за преговорите со Бугарија

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски остварија средба претставници на Советот на амбасадори. На средбата Мицкоски ги...

Мицкоски на средба со Која: Македонија нема стабилни и функционални институции

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која. На средбата било разговарано за повеќе теми...

На државата ѝ се потребни нова енергија и нов елан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервјуто за „Нова Македонија“, прво по неговиот реизбор, ги открива насоките на дејствување на неговата партија, конципирани во...

Нашата попустливост ѝ ги отвори апетитите на Бугарија, вели Христијан Мицкоски

Македонија и ние како Македонци немаме простор за било какво откажување. Ова е новосоздаден спор за време на оваа власт, а токму попусливоста, но...

Мицкоски по средбата со Ахмети: Треба да престанеме со коленичење кон...

На средбата со Али Ахмети генерално разговаравме на две теми, еден час траеше средбата. Првата тема беше спорот со нашиот источен сосед каде ги...

Мицкоски: Ако Македонија нема почеток на преговорите, Алтернатива треба да излезе...

Штом земјава не доби датум за почеток на преговорите со Европската Унија, тогаш Алтернатива која одлучи да влезе во коалиција со СДСМ и со...

Мицкоски реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 17. редовен партиски конгрес, го реизбра Христијан Мицкоски за претседател. Тој беше и единствениот кандидат за лидерската позиција, а доби поддршка од...