Ознака: Хрватски

Гостува еден од наjинтересните млади хрватски писатели

Писателот од Хрватска, Свен Поповиќ, моментално е на книжевна резиденција во Скопје. Резиденцијата се реализира во рамките на проектот „Читајќи го Балканот“, кој е...

Пронајден хрватски вид на коронавирус!

Во Хрватска се потврдени 11 случаи на британскиот вид на коронавирусот, но има сомневање дека постојат и нови варијанти на ковид-19 во оваа земја....

„Маџун“ на Урошевиќ е преполн со нежна носталгија и децентни метафори

Рецензија во хрватски „Вечерњи лист“ Автобиографскиот роман на македонскиот книжевен класик и академик Влада Урошевиќ „Маџун“ го објави хрватската издавачка куќа ВБЗ, а од македонски...

Престижната куќа „Лин рекордс“ го објави „Македонисимо“

Рецензија во хрватски „Вечерњи лист“ Престижната британска етикета „Лин рекордс“ го објави албумот „Македонисимо“ зад кој стојат македонскиот пијанист Симон Трпчески и пријателите. По овој...

Хрватскиот Македонец Горан Калоѓера (2)

Да. Идентитетското докусурување на Македонците драг читателу, сега е и очигледниот обид на нашата квислиншка влада за уривање и на македонско-хрватските пријателски и културолошки...

Хрватски воени пилоти превезувале шверцер на оружје

Тројца пилоти на Хрватското воено воздухопловство од воената база во Земуник се под истрага на цивилната и воената полиција, пренесува „Нова ТВ“. Пилотите со воен...

„Децата на виртуелната стварност“

Едукативниот хрватски документарен филм „Децата на виртуелната стварност“, за влијанието на видеоигрите врз децата и младите, кој обелоденува непознати факти за светот на видеоигрите,...

Хрватски патриоти во бегство

Медиумите во Хрватска се осврнуваат на сите досегашни случаи на испорачување хрватски граѓани, а за сите нив е заедничко тоа што своите постапки ги...