Ознака: Хрватска

Иванов-Китаровиќ: Отворените билатерални прашања да се решаваат паралелно со евроинтеграциите

Отворените прашања со други земји не смеат да се пречка на патот кон ЕУ и НАТО. Тие може и мора да се решаваат паралелно...

Тодориќ ќе ѝ биде испорачан на Хрватска

Судијата на Британскиот суд во Лондон вчера објави дека нема пречки за испорачувањето на основачот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ, на Хрватска за да му...

Британски суд одобри екстрадиција на основачот на Агрокор во Хрватска

Британски суд денеска одобри ектрадиција на основачот на Агрокор Ивица Тодориќ во Хрватска, за да биде суден за злоупотреби од над 110 милиони евра....

Вучиќ: Ќе и одговориме на Хрватска со реципрочни мерки

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја оцени како „избрзана и нервозна" одлуката за министерот за одбрана Александар Вулин дека не е добредојден во Хрватска,...

Михајловиќ: Хрватска ги крши човековите права

Забраната за влез во Хрватска за српскиот министер за одбрана Александар Вулин претставува кршење на основните права врз кои се темели Европа и нема...

Вулин „персона нон грата“ во Хрватска

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи соопшти дека српскиот министер за одбрана Александар Вулин засега не е добредојден во Хрватска. - Министерството за надворешни...

Ленертс: Словенија и Хрватска можат да тужат, но со заеднички договор

Претседателот на Европскиот суд на правдата Коен Ленертс, по повод писмото на Словенија до Европската комисија, во кое Љубљана најави тужба против Хрватска во...

Инцидент во српското Собрание, хрватска делегација заради Шешељ ја прекина посетата

По инцидентот во Белград кога Воислав Шешељ упатил пцовки кон хрватската делегација, која престојува во дводневна посета на Србија, а потоа го газел и...

Хрватите се недовреливи кон интернет-трговијата

Трендот на купување преку Интернет во иднина ќе расте, а тоа ќе се одрази и на работењето на класичната трговија во Хрватска Учеството на онлајн-купувачите...

Бугарија и Хрватска во мртва трка за последното место

Само Бугарија е полоша од Хрватска според стандардот и бруто-домашниот производ по жител од сите земји-членки на Европската Унија. Иако Бугарија е економски понеразвиена,...