Ознака: Хрватска

Хрватска расправа за воведување на еврото како официјална валута

На седница на хрватската Влада се водела расправа за воведување на еврото како официјална валута, меѓутоа, се уште нема најави за точен датум. - Оваа...

Единаесет од 16 новинари во знак на протест ги вратија наградите...

Единаесет од вкупно 16 добитници на наградата на Хрватското новинарско здружение (ХНД) ја вратија наградата во знак на протест поради овогодинешното доделување на тоа...

Третиот пат во Хрватска води во социјализам

Рејтингот на Жив ѕид постојано расте, а од оваа партија отворено порачуваат дека не им се потребни ни ЕУ ни еврото Порастот на рејтингот на...

Хрватското новинарство е површно

Во медиумите во Хрватска често работат потплатени и заплашени новинари, кои не се одлучуваат да се занимаваат со најсериозните проблеми во домашното општество како...

Оспорено ангажирањето нови советници за „Агрокор“

Вонредниот повереник за „Агрокор“, Фабрис Перушко, не смее да ги ангажира новата група странски и домашни советници што би му се ставиле на услуга...

Хрватското море прескапо и за Словенците

Поради поскапувањето на таксата за престој во марините и другите надоместоци на хрватските пристаништа, словенечките туристи што се сопственици на јахти и бродови размислуваат...

Дачиќ: Ако Хрватска сака дипломатска војна, ќе има дипломатска војна

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека политиката на Србија кон Хрватска во иднина ќе биде заснована на принципот на реципроцитет и...

Српско-хрватска студена војна

Хрватска и Србија би можеле да влезат во дипломатска војна доколку српската влада остане доследна на најавите за прогласување некој хрватски министер за непожелна...

Иванов-Китаровиќ: Отворените билатерални прашања да се решаваат паралелно со евроинтеграциите

Отворените прашања со други земји не смеат да се пречка на патот кон ЕУ и НАТО. Тие може и мора да се решаваат паралелно...

Тодориќ ќе ѝ биде испорачан на Хрватска

Судијата на Британскиот суд во Лондон вчера објави дека нема пречки за испорачувањето на основачот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ, на Хрватска за да му...