Ознака: Хрватска

Пленковиќ: Напаѓачот од Нов Зеланд престојувал и во Хрватска

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ потврди денеска дека напаѓачот во џамиите на Нов Зеланд, кон крајот на декември 2016 и почетокот на 2017 година престојувал...

Загреб ги негира тврдењата на АИ за насилство врз мигрантите

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ ги отфрли критиките на невладината организација Амнести Интернешанл (АИ) за наводно насилство врз мигрантите од страна...

Невреме во Хрватска – бура, дожд и снег

Во Хрватска денеска дојде до промена на времето, а бура, грмотевици и град го погодија хрватското крајбрежје, додека пониските предели ги зафати и снег. Денешните...

Хрватскиот Ескобар конечно ќе се соочи со правдата

Хрватската канцеларија за сузбивање на криминал и корупција (УСКОК) објави дека пред Жупанискиот суд во Ријека покрена обвинение за шест хрватски, два холандски државјани,...

На прилепскиот карневал „Прочка“ гости од Србија, Турција, Хрватска

Прилеп е подготвен за 18-то издание на традиционалниот карневал „Прочка“, кој ќе се одржи од 8 до 10 март, а на кој ќе учествуваат...

Лошата политика е клучна за заостанувањето зад нова Европа

Податоците од крајот на минатата година покажуваат дека европската економија забавува, а сличен тренд се забележува и во Хрватска. За хрватската економија е најважно...

Хрватските хотелиери ќе увезат 10.000 Филипинци

Владата на Хрватска ги зголеми квотите за работни дозволи за странците на 65.000, но се проценува дека во домашниот туристички сектор сѐ уште има...

Татко фрлил четири деца од тераса во Паг

Од четири малолетни деца кои нивниот татко денеска ги фрлил од првиот кат на семејната куќа во Паг, две се потешко повредени, а две...

Радикалната десница го возвраќа нападот кон Колинда

Влијанието на десницата не смее да се потцени, таа, секако, ќе работи на одредени удари и ќе работи на одвраќање на гласачите од сегашната...

Италијански трговец ги урива малопродажните цени во Хрватска!

Концептот на италијанскиот трговски бренд е насочен кон намалување на трошоците за работење во сите сегменти, што им овозможува висока ценовна конкурентност Италијанскиот трговски синџир...