20.8 C
Skopje
30.7.2021 - 3:31

Ознака: Хрватска

Со референдум против пензионирањето на 67 години

По навршување на 65 години старост, на хрватските работници во просек им остануваат само пет години како пензионери, додека просекот во ЕУ е околу...

Нов спор меѓу Хрватска и Словенија околу сметање на времето

Поместувањето на стрелките на часовникот и префрлувањето од зимското во летното сметање на времето, е причина за ново разидување на Хрватска и Словенија, која...

Цените на горивата ја преминаа психолошката граница

Просечната цена на бензинските горива во Хрватска изнесува 10,10 куни, а пред еден месец таа изнесуваше 9,56 куни Цените на бензините во Хрватска ја преминаа...

(Фото) Снег во Хрватска, на крајбрежјето бура

На прагот на пролетта, во хрватски Горски Котор паѓа снег, патиштата се влажни во поголемиот дел од земјата, а крајбрежјето е зафатено од бура. Kaos...

Непотизмот како стил на живеење и владеење

Притисокот на партиското членство и незадоволството, кое зовриваше од ден на ден во партијата, беа посилни од намерите на новата социјалдемократска власт за спроведување...

Пленковиќ: Напаѓачот од Нов Зеланд престојувал и во Хрватска

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ потврди денеска дека напаѓачот во џамиите на Нов Зеланд, кон крајот на декември 2016 и почетокот на 2017 година престојувал...

Загреб ги негира тврдењата на АИ за насилство врз мигрантите

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ ги отфрли критиките на невладината организација Амнести Интернешанл (АИ) за наводно насилство врз мигрантите од страна...

Невреме во Хрватска – бура, дожд и снег

Во Хрватска денеска дојде до промена на времето, а бура, грмотевици и град го погодија хрватското крајбрежје, додека пониските предели ги зафати и снег. Денешните...

Хрватскиот Ескобар конечно ќе се соочи со правдата

Хрватската канцеларија за сузбивање на криминал и корупција (УСКОК) објави дека пред Жупанискиот суд во Ријека покрена обвинение за шест хрватски, два холандски државјани,...

На прилепскиот карневал „Прочка“ гости од Србија, Турција, Хрватска

Прилеп е подготвен за 18-то издание на традиционалниот карневал „Прочка“, кој ќе се одржи од 8 до 10 март, а на кој ќе учествуваат...