Ознака: Хрватска

Лажните дипломи причина за отказите на професорите

Во последните два месеца од хрватските училишта заминале 222 професори повеќе во споредба со истиот период лани, а како една од причините за зголемениот...

Половина метар снег во Хрватска

Среде пролет, во северен Велебит, Хрватска, падна половина метар снег. „Повторно падна снег“, соопшти Националниот парк Северен Велебит на својот профил на „Фејсбук“ споделувајќи неколку...

Невреме во Хрватска- град со големина на орев паѓаше на Истра

Силен град со големина на орев ја погоди Истра. Хрватските медиуми јавуваат дека на патиштата имало мраз, што го отежнало одвивањето на сообраќајот.

Мнозинството Хрвати против воведување на еврото

Граѓаните во Хрватска се загрижени од воведувањето на еврото, поради можноста тоа да предизвика општ пораст на цените Мнозинството Хрвати се против воведување заедничка европска...

Запленети над 170 килограми марихуана во Хрватска

Полицијата во хравтскиот град Карловац денеска соопшти дека запленила 170,6 килограми марихуана и уапсила еден хрватски и еден српски државјанин, кои дрогата ја пренесувале...

Хрватките за абортус заминуваат во Словенија

Во Словенија заминуваат и жените чија бременост е последица на силување, а во Хрватска им се одбива барањето за прекин на бременоста на што...

Хрватска најскапа за одмор на Медитеранот

Поради највисокиот ДДВ хрватските угостители имаат ограничен маневарски простор за формирање на цените Летувањето во Хрватска годинава е поскапо од атрактивните места во другите медитерански...

И годинава две комеморации за жртвите од логорот „Јасеновац“

По трет пат за време на владеењето на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ќе бидат одржани одвоени комеморации за жртвите во концентрациониот логор „Јасеновац“. Државната...

Хрватска остварила 1,9 милијарди евра со влезот на ЕУ

Во Хрватска, во моментов, над 80 отсто од сите јавни инвестиции и 8.306 приватни фирми се финансираат со неповратни средства од фондовите на Европската...

Македонска државјанка загина во сообраќајка во Хрватска

Македонска државјанка загина денеска на автопатот А3 кај Окучани во Хрватска кога возилото со германски регистарски ознаки во кое била совозач излетало од коловозот...