11 C
Skopje
21.2.2019 - 11:41

Ознака: Хрватска

Џаред Лето ќе организира музички фестивал на хрватски остров

Американскиот актер и музичар Џеред Лето и неговиот бенд „Thirty Seconds To Mars“ ќе организираат фестивал на хрватскиот остров Обоњан, близу Шибеник, што ќе...

Крстиќевиќ: Хрватска ќе почне нов процес за набавка на борбени авиони

Хрватскиот министер за одбрана Дамир Крстиќевиќ денеска, откако Владата ја поништи одлуката за набавка на израелски борбени авиони, изјави дека ќе започне нов процес...

Двапати повеќе деца во Хрватска се родени во вонбрачна заедница

Со порастот на вонбрачно родените деца, расте и бројот на вонбрачни заедници во кои се раѓаат деца Родителите на секое петто дете родено во 2017...

Одбраната е најсилното оружје на Хрватска

По двете воведни победи над Јапонија и на Бахреин, репрезентацијата на Хрватска ќе биде првата од трите преостанати сериозни пречки на македонската машка ракометна...

Пронајдена третата жртва во експлозијата во хидроцентралата „Дубровник“

Спасувачките тимови во еден од одводните тунели на хидроцентралата „Дубровник“, кај хрватскиот место Плат, го пронајдоа телото и на третиот работник, кој се водеше...

Пронајдено телото на вториот работник на хидроелектраната „Дубровник“

Телото на вториот работник од хидроелектраната „Дубровник“ е пронајдено синоќа на брегот на морето во Цавтат. Полицијата потврди дека телото на работникот е пронајдено околу...

Израел и официјално ја извести Хрватска дека не може да и...

Израел официјално го информира хрватското Министерство за одбрана дека не може да добие дозвола од САД за испорака на авиони од типот „Ф-16 Барак“...

Глигоров: Вооружувањето на Србија нема ефект

Србија, по Хрватска и Грција, во последните десет години е земја со најбавен економски пораст на Балканот, а најверојатно и во Европа, оценува Владимир...

Судски удари на слободното хрватско новинарство

Некои пресуди на Европскиот суд за човекови права во Стразбур предупредија дека Хрватска носи енормни отштети во постапките против новинарите Сатиричниот портал „Њус Бар“ заработи...

Просечната плата во Хрватска – 846 евра

Просечната нето плата во Хрватска, исплатена во октомври 2018 година изнесуваше 6.281 кунa односно 846 евра. На годишно ниво тоа е реално зголемување за...