2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 23:11

Ознака: Хрватска

Уапсен возачот на косовскиот автобус, признал дека задремал зад воланот

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод. Најмалку 10 лица загинаа, меѓу кои и колегата на...

Повеќемина загинати и повредени во тешка сообраќајка на автобус во Хрватска

Десет лица загинаа, а десетици се повредени откако автобус со косовски регистерски таблички излетал од патот во тешка сообраќајна несреќа која се случила утринава...

Србија најави мерки ако Хрватска го стави ликот на Тесла на...

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера откри кои мотиви ќе ги има на хрватските евро монети. - Шаховницата ќе биде позадина, а потоа мапата на Хрватска...

Хрватска има 1,3 милиони неискористени дози вакцини

Премиерот Андреј Пленковиќ денеска повторно апелираше од хрватскиот парламент до граѓаните да се вакцинираат против коронавирус и рече дека Хрватска има 1,3 милиони неискористени...

Хрватска ќе донира уште 20 илјади дози, покрај пристигнатите 10 илјади...

Хрватска ѝ донира на Македонија 10.000 вакцини од производителот „Астра зенека“, а според најавите од Владата на Хрватска во знак на пријателство во најскоро...

Tрговската размена со Хрватска може да се подобри во повеќе подрачја

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Загреб, во рамки на официјалната посета на Хрватска, се обрати на македонско-хрватскиот економски форум, кој се организира во соработка...

Пендаровски пречекан со државни и воени почести во Хрватска

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од хрватскиот колега, Зоран Милановиќ, со што започна неговата дводневна официјална...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Република Хрватска

Претседателот Стево Пендаровски, утре и задутре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Хрватска, информираа од неговиот кабинет. Утре во Загреб, претседателот Пендаровски со...

Во Хрватска 113 нови случаи на коронавирус, три лица починаа

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 113 нови случаи на коронавирус, тројца пациенти починаа, а бројот на активни случаи е 700. Меѓу нив,...

Хрватска ја промовира вакцинацијата со „ковид-автобуси“

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со т.н. „ковид-автобуси“ и ја...