3.1 C
Skopje
10.12.2019 - 2:02

Ознака: Хрватска

Награди за Витанова Рингачева и за Марковски во Хрватска

Книжевната критичарка, есеистка и професорка на УГД, Ана Витанова Рингачева и писателот, поет, сценарист, Стефан Марковски, се годинашните добитници на интернационалната награда за новинари...

Добро подготвени ограбувачи однеле богат плен од аеродромот во Дубровник

Сто илјади илјади евра се украдени утрово од комбе на аеродромот во Дубровник, со кое обезбедувањето пренесувало пари на аеродромскиот фришоп. Грабежот се случил околу...

Пленковиќ ја наградува неефикасната администрација

Соочен со континуираните штрајкови на вработените во образованието и на медицинскиот персонал, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ потклекна пред притисоците и најави зголемување на платите...

Инциденти во хрватското собрание, обезбедувањето на раце изнесе опозициски пратеник

Инциденти на денешната седница на хрватскиот парламент додека премиерот Андреј Пленковиќ зборуваше за состојбата на нацијата, пренесуваат хрватските медиуми. Опозицискиот пратеник од Жив ѕид, Иван...

Екипните пингпонгарски злата за Хрватска, Романија, Перу и за Белгија

Со свечената церемонија на доделувањата на медалите на најдобрите во конкуренција на екипи, заврши вториот ден од Челенџ-пингпонгарскиот турнир во Скопје. Во конкуренција на јуниорските...

Штрајк во училиштата во Хрватска за повисоки плати

Во основните и во средните училишта во Хрватска започна штрајк во кој се очекува да учествуваат повеќе од илјада образовни институции во земјата, откако...

Абортусот затворен во идеолошки бариери

ХРВАТСКА Се проценува дека повеќе од 300 илјади жени во Хрватска немаат пристап до примарна гинеколошка заштита Женските репродуктивни права во Хрватска последните години се под...

Невреме во Хрватска

Силно невреме ја зафати Хрватска, а поројниот дожд донесе поплави во Загреб. Невремето е проследено со силен ветер, а во Нова Градишка на улиците паднале...

Засилен притисокот од илегалните мигранти

Состојбата со преминувањето на илегалните мигранти на хрватска територија станува сѐ потешка и посериозна, беше посочено на седницата на Комисијата за координација за националната...

Израелците повторно нудат авиони за хрватската војска

Седум држави доставиле понуди за испорака на борбени авиони за потребите на хрватската армија, а меѓу нив е и Израел, кој во претходната постапка...