11 C
Skopje
21.9.2018 - 4:49

Ознака: Хрватска

Проблемот со хрватската царина ги здружи превозниците

Со ваквите нестандардни мерки, цариниците ги прават превозниците неконкурентни на транспортниот пазар во Западна Европа Македонските превозници плаќаат огромни казни на влез во Хрватска поради...

Хрватски планинар починал искачувајќи се на Кораб

Педесет и осумгодишен планинар од Хрватска починал вчера откако претходно му се слошило додека се искачувал на планината Кораб. Како што соопшти МВР, вчера во...

Жена истури канта со измет пред зградата на хрватската Влада

Жена демонстрант денеска фрлила канта со измет пред зградата на хрватската Влада, јавуваат хрватските медиуми. - Канта измет на Владата. Токму така. Една демонстрантка токму...

Манџукиќ го објави повлекувањето од хрватската репрезентација

Напаѓачот Марио Манџукиќ преку порака на Инстаграм објави повлекување од репрезентацијата на Хрватска. Манџукиќ има 89 настапи и 33 гола во дресот на репрезентацијата, кои...

Двајца мигранти пронајдени мртви во шума во Хрватска

Двајца мигранти се пронајдени мртви денеска во шума во реонот на хрватскиот град Карловац. Полицијата соопшти дека по добиена информација од граѓани во шумата пронашла...

Видео: Пожар во реонот на хрватскиот град Омиш

Пожар избувна попладнево во реонот на хрватскиот приморски град Омиш, поради што во прекин е сообраќајот на дел од Јадранската магистрала. Силниот ветер продонесува за...

Четири лица повредени при пад на авион на хрватскиот остров Лошињ

Две лица се потешко повредени при пад на мал авион на хрватскиот остров Лошињ. Според хрватското Министерство за море, сообраќај и инфраструктура во несреќата две...

Младите уметници на „Инкубатор“ на летен камп во Хрватска и во...

Фросина Шуман и Исидора Краљевска, кои ја посетуваа програмата за млади уметници „Инкубатор“ во областа на танцот, под менторство на кореографката Рисима Рисимкин, ќе...

Најдобрите ученици од Кочани на бесплатно летување во Хрватска

Првенците на генерацијата од основните и средните училишта во Кочани заминаа на островот Паг, Република Хрватска каде користат седумдневно бесплатно летување. Ова е награда од...

Рекорден број Хрвати се отселиле лани од земјата

Популацијата на Хрватска значително се намалува, има се помалку родени, а повеќе умрени, се подоцна се стапува во брак и никогаш немало повеќе отселени...