6 C
Skopje
14.11.2018 - 13:09

Ознака: Хрватска

Угостителски попусти одоко и по национална основа

Наплатувањето исти услуги по различни цени за странските и за домашните гости во Хрватска стана разработена шема, што може да се смета и за (полу)илегална Ценовниците...

Едноминутниот „Слатки соништа“ награден во Хрватска

Прилепчанецот Зоран Пиловски доби златна плакета на УНИКА - хрватскиот фестивал на едноминутен филм, кој се одржа во Пожега. Од вкупно пријавените 494 филма...

Недостигот од сезонски работници го загрозува туризмот

Работата на келнерите на скалата на општествената прифатливост се наоѓа многу ниско, а за тоа придонесува и нехуманиот однос на хрватските работодавци Иднината на хрватскиот...

Премиерот и претседателката во отворен конфликт

Една од причините за разидувањето во државниот врв е тоа што Грабар-Китаровиќ сака јавно да се дистанцира од непопуларноста на Пленковиќ и така посилна...

Хрватска ги присвои имотите на поранешни фирми од СФРЈ

Според процените, имотот на српските правни субјекти во Хрватска изнесува околу две милијарди евра Хрватскиот парламент ги усвои измените и дополнувањата на Законот за управување...

Бугарија и Хрватска имаат заеднички приоритети – еврозоната и Шенгенот

Бугарија и Хрватска имаат заеднички приоритети- еврозоната и Шенгенот, денеска заклучија бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговиот хрватски колега Андреј Пленковиќ на  средбата во Загреб. Хрватскиот премиер...

Светот го почитува, Хрватска го игнорира – споменот на момчето кое...

Момче со високо подигнати раце и стиснати тупаници, околу чиј врат има бесилка, е прикажано на впечатливата црно-бела фотографија што се наоѓа на влезот...

Пензионерите плаќаат алиментација за своите внуци

Многу пензионери, кои и така беа на работ на опстанокот, донесе до просјачки стап, а некои од нив ја изгубија и сопственоста над единствената...

„Блиц“: Хашкиот осуденик Шешељ пак ги провоцира Хрватите во Србија

Лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, кој е осуден за злосторства против човештвото извршени во текот на 1990-тите години во Војводина, купи куќа...

Премиерот Пленковиќ под притисок за оставка

Во Хрватска продолжува јавниот притисок за оставка на премиерот Андреј Пленковиќ, по обелоденувањето на содржината од мејловите меѓу поранешната министерка за економија околу ангажирањето...