13.8 C
Skopje
17.7.2019 - 5:02

Ознака: Хрватска

Хрватска се соочува со намален број на туристи во однос на...

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година. Падот на гости е...

Логорот на Голи Оток заборавен од власта

Во Хрватска во вторникот беше одржана комеморација по повод 70-годишнината од испраќањето на првата група затвореници во поранешниот југословенски логор на Голи Оток. На...

Се унапредуваат правата на малцинствата на Македонците и на Хрватите

Се унапредуваат правата на Хрватите во Македонија и правата на Македонците во Хрватска. Сето ова како резултат на честите меѓувладини состаноци. Ова е заклучокот...

Хрватите штедат во тули

Цената на недвижнините во Хрватска нереално расте поради психолошкиот момент на сопствениците и чувството дека ќе изгубат при продажбата Во Хрватска цените на становите што...

Невреме во Хрватска, издадено предупредување од највисок степен

Делови од Хрватска се зафатени со пoроен дожд, грмежи, силен ветер и град. Европскиот центар за предвидување бури издаде предупредување од највисок, трет, степен...

Соработката на Ѓоковиќ и Иванишевиќ го закрви и белиот спорт

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ повторно се соочува со силни реакции од јавноста во соседна Србија, овојпат бидејќи го повика прославениот хрватски поранешен тенисер...

Хрватска тргнува на патот за воведување на еврото

Од хрватската влада се надеваат дека тоа ќе се случи во 2024 или 2025 година Хрватска следната недела ја почнува постапката за воведување на еврото...

Фонтана во форма на „У“ ги подели граѓаните

Изградбата на новата фонтана во малата загорска општина во Хрватска предизвика реакции во јавноста поради специфичниот облик во стилизирана буква „У“, што потсетува на...

Хаџи-Манев 11-ти, Велески 15-ти на турнир во Хрватска

ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Љубомир Хаџи-Манев (2.032 рејтинг-поени) го освои одличното 11-то место, а ФМ Роберт Велески (2.200), 15-то на 3-от шаховски турнир во Хрватска „Шолта...

Се решаваат отворените прашања за статусот на Хрватите во Македонија

  Соработката помеѓу Здружението на Хрватите во Република Македонија и актуелните претставници на институциите во државава, со крајна цел афирмација на хрватското малцинство во земјата,...