7.4 C
Skopje
22.11.2019 - 3:46

Ознака: Хрватска

Добрососедство со најави за блокади на патот кон ЕУ

На прашањето дали Загреб ќе ги блокира пристапните преговори на Србија со ЕУ, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ одговори дека „патот кон ЕУ е полн...

Хрватска со поддршка за писмото за Македонија, но без потпис

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Македонија и Албанија на Европската Комисија ѝ го испратија министрите за надворешни работи на шест земји-членки...

Морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден е црвен аларм за...

Претседателските избори во Хрватска закажани за 22 декември

Претседателските избори во Хрватска ќе се одржат на 22 декември, потврди премиерот Андреј Пленковиќ на отворена седница на хрватската Влада. -Денес ќе донесеме одлука да...

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник на два Оскара за филмовите...

Големите бранови во Хрватска се предупредување за климатските промени

Највисоко ниво на морето измерено од 1955 година во близина на Сплит, бран со рекордна висина во близина на Дубровник, поплави долж целото хрватско...

Хрватска погодена од силно невреме, во Дубровник ветерот достигна 143 километри...

Хрватска е погодена од невреме, кое создава големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер, информираат локалните медиуми. На Јадранската магистрала...

Заминуваат и странските работници

Платите во Хрватска не пораснале во значителен износ, поради што половина од странските работници не побарале продолжување на работните дозволи Хрватската влада издаде одобрување за...

Критики за третманот на мигрантите

Меѓународната организација за човекови права „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) оцени дека на Хрватска не треба да ѝ се дозволи влез во шенген-зоната поради третманот...

Ѓоровиќ: Да примениме систем со многу трчање

Женската репрезентација на Македонија од идната недела ќе игра во квалификациите за ЕП 2021 во група со Летонија, Германија и со Хрватска Главна цел во...