16.1 C
Skopje
21.8.2019 - 7:01

Ознака: храна

Вишокот храна согласно закон ќе се распределува на оние на кои...

Владата на денешната седница усвои информација за изготвување закон за донирање на вишокот на храна. Според оваа информација, министерствата за труд и социјална политика и...

Ќе се отруеме од незнаење како треба со храната

Многу истражувања и студии докажаа дека несоодветната манипулација со храната и лошата хигиена и практики во домот го зголемуваат ризикот од инфекции во домаќинствата Дури...

Србите ги затворија продавниците и пекарниците

Сите продавници за храна и за други стоки како и киосци во северниот дел на Косово вчера беа затворени во знак на протест поради...

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до...

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потпиша декрет со кој руската забрана за увоз на храна од земјите членки на ЕУ се продолжува до крајот...

Во акцијата „Нахрани 10.000“ собрани 6 тони храна

Десетте градови низ Македонија кои се вклучија во акцијата „Нахрани 10.000“ ја надминаа планираната храна којашто сакаа да ја соберат, обезбедувајќи 6 тони храна...

Ќе се дегустира „Вкусот на Скопје“

На 18 и 19 мај, на „Школка“, во Градскиот парк во Скопје, ќе се одржи фестивалот на улична храна „Вкусот на Скопје“. - Овој дводневен...

Извозот – спас за земјоделските производи

Главен проблем со кој се соочува македонското земјоделството е пласманот на земјоделските производи, односно на храната. Владата би требало да посвети посебно внимание на...

Нѐ убива тоа што не го јадеме

Дебатите за здрава исхрана досега главно се фокусираа на намалување на количеството нездрава храна што ја внесуваме во нас. Но една нова глобална студија...

За секој дел од телото постои намирница

Сите ние барем еднаш во животот сме ја слушнале поговорката „ти си тоа што го јадеш“. Можеби порано ни било смешно, но сега науката...

ЕУ истражува што јадат македонските деца

Во истражувањето за навиките во исхраната е вклучен и Институтот за јавно здравје, при што ќе бидат опфатени 270 домаќинства Агенцијата за храна и ветеринарство,...