Ознака: храна

Фон Фрич: Путин се обидува да предизвика глад во Африка и...

Рускиот претседател Владимир Путин намерно се обидува да предизвика глад на Блискиот Исток и Африка, изјави поранешниот германски амбасадор во Русија, Рудигер фон Фрич,...

ОН: Војната во Украина направи најдолги редици за леб во светот,...

Дејвид Бисли, извршен директор на Светската програма за храна на Обединетите нации (WFP), предупредува дека војната во Украина создала „невидена криза“ од ескалирани цени...

Гутереш: Во светот има доволно храна, проблемот е во распределбата

Во светот има доволно храна, проблемот е во нејзината дистрибуција и е поврзан со ситуацијата во Украина, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио...

Големите земјоделски сили ветуваат безбедност во врска со храната и покрај...

Големите земјоделски сили, вклучително ЕУ, САД, Канада и Австралија, денеска ветија дека ќе обезбедат безбедност во однос на храната во светот и покрај шоковите...

Катастрофата со храна носи човечка катастрофа

Светската банка предупредува Сериозни предупредувања доаѓаат од страна на врвни светски експерти, врз основа на пресметките и анализите што ги подготвила Светската банка во изминатиов...

Српската Влада воведе квоти за извоз на житарици, брашно и масло,...

Владата на Србија на денешната седница донесе Одлука за времено ограничување на извозот на основни земјоделско-прехранбени производи значајни за населението, со цел успешно да...

Украинскиот конфликт рекордно ги зголеми цените на храната

Светските цени на храната значително скокнаа последниве месец и половина и достигнаа рекордни нивоа, бидејќи кризата во Украина предизвика шокови на пазарите на суровини...

Ајварот – веганскиот „кавијар“ на Балканот го привлече вниманието на „Би-би-си“

Слично како што арапскиот свет го гледа хумусот, речиси секоја балканска држава го присвојува ајварот, популарниот намаз од зеленчук врз основа на печени црвени...

Николовски: Храна ќе има, се очекува Србија да ја крене рампата...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски очекува Србија да ја крене рампата и за маслото. Тој денеска, по состанокот на Потсекторската група...

Најхранлив зеленчук е спанаќот

Здрава храна Спанаќ: Овој зелен листен зеленчук е вистинска ризница на хранливи материи. Спанаќот е богат со витамини А и К, а богат е и...