32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 21:32

Ознака: храна

Храна што разладува во лето

Со порастот на температурите, сите бараме начини како да се разладиме во текот на актуелните врели летни месеци. Прочитајте кои намирници треба да ги...

Високите температури закана за безбедноста на храната

Зголемувањето на дневните температури, кои според метеоролозите ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат опасност за здравјето...

Јагодите се ризница на витамини

Јагодите се одличен извор на растителни влакна, витамин Ц и антиоксиданти, а вашето здравје може да има голем број придобивки доколку ги вклучите во...

Оревите задолжителни на дневното мени

Јаткастите плодови, особено оревите, се одлични за здравјето - тие го подобруваат здравјето на цревата и срцето, го забавуваат стареењето, а новото истражување тврди...

Високата сметка за појадок ја принуди финската премиерка сама да ги...

Премиерката на Финска, Сана Марин, деновиве се најде на осуда од јавноста поради висината на месечната сметка што ги покрива трошоците за појадок во...

„Банка за храна МК“ на чело на нова голема хуманитарна акција

Вчера во Скопје започна големата хуманитарна акција под мотото #СтоимеЗаедно - #WeStandTogether - #Qëndrojmësëbashku. - Денес, 14ти мај, е денот кога сите сплотени, поддржувачите од...

Што не треба да се става во салата

Здрава храна Салатите се одличен избор за здрав оброк, но според она што го ставаме преку зелените листови се разликува здрава од тешка салата. Идеалната...

Напивка што ја намалува жедта и дава сила

Доколку ви се случува да чувствувате жед наспроти тоа што ја внесувате препорачаната дневна доза од два литри вода, обидете се со напивката што...

Може ли да се намали зависноста од увезена храна

Надминувањето на состојбата на големата зависност од увезена храна бара долгорочни стратегии и соодветно насочување на политиките за домашно производство, истакнуваат упатените, констатирајќи оти...

Неколку причини зошто треба да јадеме јагоди

Јагодата е едно од најнеодоливите овошја, но, освен што е вкусна, таа е и многу здрава. Бидејќи периодов веќе ги има на пазарите, издвојуваме...