Ознака: хонг конг

Демонстрантите упаднаа во парламентот на Хонгконг, нанесена е огромна штета

Демонстрантите кои попладнево неколку часа го држеа парламентот на Хонгконг под опсада, насилно упаднаа во централната сала на парламентот, пренесува Би-би-си. Целта на демонстрантите беше...

Демонстрациите во Хонг Конг дополнителен притисок за Си Џинпинг

Насилните протести во Хонг Конг против контроверзниот закон за екстрадиција доаѓаат во најлошо можно време за Комунистичката партија на Кина и нејзиниот лидер Си...

Солзавец, гумени куршуми и апсења на протестите во Хонг Конг

Протестите во Хонг Конг денес екалираа, кога демонстрантите се обидоа да влезат во зградата на парламентот, а полицијата со интервенции работи за да го...

Кина го поддржува Хонг Конг за законот за екстрадиција

Кина соопшти дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг за усвојувањето на законот за испорачување, додека повеќе од милион луѓе протестираа...

Можноста за екстрадиција во Кина предизвика масовни протести во Хонг Конг

Десетици илјади луѓе денеска протестираат на улиците на Хонг Конг против контроверзниот закон за екстрадиција, кој би овозможил осомничените да бидат испратени во Кина...

Лидерот на демократските протести во Хонг Конг повторно в затвор

Еден од младите лидери на уличните продемократски протести во Хонг Конг во 2014 година повторно беше ставен во затвор, откако ја изгуби жалбата против...

Тепачка во парламентот на Хонг Конг

Во Парламентот на Хонг Конг денеска настана хаос кога приврзаниците и противниците на контроверзните амандамани на законите за екстрадиција се судрија на влезот во...

Паркинг место во Хонг Конг продадено за 760.000 долари

Пар од Хонг Конг успеа да продаде паркинг место за 760.000 долари. Тие го купиле просторот во 2017 година, за исто така неверојатни 430.000...