Ознака: хонгконг

Лидерката на Хонгконг ги предупреди активистите да ја преминуваат црвената линија

Шефицата на извршната власт во Хонгконг застана во одбрана на новиот кинески закон за безбедност, кој таа вети дека решително ќе го спроведе, проценувајќи...

„Тик ток“ го напушта Хонгконг

Кинеската социјална мрежа „Тик ток“ за неколку дена го напушта пазарот во Хонгконг, најави портпаролот на компанијата за „Ројтерс“, додека другите технолошки компании, вклучително...

Книги напишани од демократски активисти почнаа да исчезнуваат од библиотеките на...

Книги напишани од истакнати активисти-поборници на демократијата во Хонгконг почнаа да исчезнуваат од библиотеките само неколку дена откако Пекинг го донесе новиот закон за...

Крајот на „една држава, два система“ во Хонгконг

Кина ќе тера по свое. Нејзината одлука да го воведе новиот закон за национална безбедност во Хонгконг ја означува кулминацијата на повеќегенерациската заложба за...

Пратениците во Хонгконг испрскаа смрдлива течност во парламентот во знак на...

Полицијата и пожарникарите влегоа во парламентот во Хонгконг откако двајца продемократски пратеници испрскаа смрдлива течност во знак на протест против масакрот на плоштадот Тијананмен...

Итна седница на ОН за законот за безбедност за Хонгконг

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за законот за безбедност кој Кина го донесе за Хонгконг, што ќе...

Кина го усвои законот за национална безбедност за Хонгконг

Кинескиот парламент речиси едногласно го усвои нацрт-законот за национална безбедност за Хонгконг, како одговор на протестите во некогашната британска колонија. Речиси 3.000 пратеници во парламентот...

Железната лидерка и војската го бранат законот за национална безбедност

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, за време на прес-конференција изјави дека на другите земји „не им е местото“ да се мешаат во нивната територија,...

Борба до последниот здив во Хонгконг

Полицијата на Хонгконг фрли солзавец врз толпата откако илјадници луѓе излегоа на улиците за да протестираат против објавата на Пекинг дека ќе воспостави национални...

Новиот закон треба да расчисти дали Хонгконг е кинеска или американска...

Пекинг реши дека веќе е доста и ги презема нештата во свои раце за да го истурка законот за национална безбедност скроен за Хонгконг,...