Ознака: хонгконг

Протестите во Хонгконг клучни за трговската војна на САД и Кина?

Хонгконг уште еднаш покажа дека е „трн во окото“ на кинеската Комунистичка партија и нивниот лидер Си Џинпинг, откако демонстрантите ги преплавија улиците на...

ФОТОВЕСТ

Десетици лица се ранети во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Хонгконг. Повеќе илјади демонстранти излегоа на улиците за да протестираат против контроверзниот закон...

„Симпли арт“ од Хонгконг добитник на гран при на „Мал битолски...

Меѓународното стручно жири на „Малиот битолски Монмартр 2019“ одлучи годинава гран при да добие уметничкото училиште „Симпли арт“ од Хонгконг (Кина). Меѓународниот ликовен конкурс „Битола...

„Медена земја“ наскоро на азиска и на европска турнеја

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43-то издание на Интернационалниот филмски...

Поглед врз Хонгконг

Кинески Хонгконг е прикажан од птичја перспектива во серијалот фотографии објавен од британски „Гардијан“.

Александар Ефтимовски изложува во Хонгконг

Во Хонгконг до 20 декември ќе се одржува изложбата на скулптури на академскиот скулптор Алексадар Ефтимовски, насловена „Континуитет“, со која тој и го завршува...

Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска официјално го отвори најдолгиот мост во светот, колосален проект што ги поврзува Хонгконг, Макао и континентална Кина. Мостот е долг...

Борбата на Хонгконг за зачувување на сјајот на неонските знаци

Неонските светлечки знаци, по кои Хонгконг е препознатлив, се загрозени поради новите прописи и модерната технологија, но организациите што се занимаваат со одржување на...