Ознака: хонгконг

Во Хонгконг отворена прва кафетерија со храна и пијалоци кои содржат...

Новотворената кафетерија „ Фаунд“ во Хонгконг нуди храна и пијалоци кои содржат делови од растението канабис, без да ги крши локалните закони, пренесува „Асошиејтед...

Хонгконг со бесплатно тестирање ќе ги открива лицата што се заразени,...

Хонгконг ќе им понуди на своите граѓани бесплатно универзално тестирање од 1 септември.Програмата за тестирање, која ќе трае две недели, е на доброволна основа. Лидерката...

Хонгконг суспендира дел од правната соработка со САД

Кинеското Министерство за надворешни работи објави дека властите во Хонгконг, полуавтономен регион во рамките на Кина, ќе суспендираат некои видови правна соработка со САД. Овој...

Велика Британија ќе го прекине договорот за екстрадиција со Хонгконг

Велика Британија ќе го прекине договорот за екстрадиција со Хонгконг, поради ескалацијата на спорот со Кина за законот за национална безбедност што Пекинг го...

Лидерката на Хонгконг ги предупреди активистите да ја преминуваат црвената линија

Шефицата на извршната власт во Хонгконг застана во одбрана на новиот кинески закон за безбедност, кој таа вети дека решително ќе го спроведе, проценувајќи...

„Тик ток“ го напушта Хонгконг

Кинеската социјална мрежа „Тик ток“ за неколку дена го напушта пазарот во Хонгконг, најави портпаролот на компанијата за „Ројтерс“, додека другите технолошки компании, вклучително...

Книги напишани од демократски активисти почнаа да исчезнуваат од библиотеките на...

Книги напишани од истакнати активисти-поборници на демократијата во Хонгконг почнаа да исчезнуваат од библиотеките само неколку дена откако Пекинг го донесе новиот закон за...

Крајот на „една држава, два система“ во Хонгконг

Кина ќе тера по свое. Нејзината одлука да го воведе новиот закон за национална безбедност во Хонгконг ја означува кулминацијата на повеќегенерациската заложба за...

Пратениците во Хонгконг испрскаа смрдлива течност во парламентот во знак на...

Полицијата и пожарникарите влегоа во парламентот во Хонгконг откако двајца продемократски пратеници испрскаа смрдлива течност во знак на протест против масакрот на плоштадот Тијананмен...

Итна седница на ОН за законот за безбедност за Хонгконг

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за законот за безбедност кој Кина го донесе за Хонгконг, што ќе...