16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 13:40

Ознака: хонгконг

Антикорупциска го добила документот за набавката на кинески вакцини

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го добиле и во Државната...

Се шири четврт ковид-бран во Хонгконг

Хонгконг, соочен со четвртиот бран на ковид-19, се обидува да го спречи ширењето на вирусот, откако една болница стана жариште на инфекцијата. Во карантин се...

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на новиот граничен премин со Шенџен,...

Кина ги предупреди „Петте очи“ дека би можеле да „ослепат“ поради...

Кина ги отфрли критиките од земјите-сојузнички од „Петте очи“ упатени кон нејзината политика за Хонконг, соопштувајќи дека тие треба да се соочат со реалноста...

Пожар однесе животи во Хонгконг

Најмалку седум лица загинаа, а 12 се повредени во пожар во станбена зграда во густо населена станбена област во Хонгконг. Пожарот избувна синоќа во...

Во Хонгконг ќе се гради облакодер на најскапата локација во светот

Во Хонгконг на улицата „Мареј Роуд“ се наоѓа најскапото градилиште во светот, каде е предвидено да се изгради облакодер на постоечка катна гаража, пренесуваат...

Во Хонгконг отворена прва кафетерија со храна и пијалоци кои содржат...

Новотворената кафетерија „ Фаунд“ во Хонгконг нуди храна и пијалоци кои содржат делови од растението канабис, без да ги крши локалните закони, пренесува „Асошиејтед...

Хонгконг со бесплатно тестирање ќе ги открива лицата што се заразени,...

Хонгконг ќе им понуди на своите граѓани бесплатно универзално тестирање од 1 септември.Програмата за тестирање, која ќе трае две недели, е на доброволна основа. Лидерката...

Хонгконг суспендира дел од правната соработка со САД

Кинеското Министерство за надворешни работи објави дека властите во Хонгконг, полуавтономен регион во рамките на Кина, ќе суспендираат некои видови правна соработка со САД. Овој...

Велика Британија ќе го прекине договорот за екстрадиција со Хонгконг

Велика Британија ќе го прекине договорот за екстрадиција со Хонгконг, поради ескалацијата на спорот со Кина за законот за национална безбедност што Пекинг го...