Ознака: Холандија

Данска, Исланд и Холандија воведуваат построги мерки

Данска, Исланд и Холандија објавија дека воведуваат нови ограничувања со цел да се запре растот на бројот на заболени од коронавирус, кој достигна рекордни...

Пендаровски и началникот на холанските вооружени сили разговараа за одбранбената соработка

Претседателот Стево Пендаровски попладнево во Вила Билјана во Охрид го прими началникот на Генералштабот на вооружените сили на Кралството Холандија, адмирал Роберт Бауер, кој...

Вооружените сили на Холандија подготвени за соработка со македонската војска

Началникот на вооружените сили на Холандија, адмирал Роб Бауер, кој престојува во тридневна официјална посета на земјава, денеска престојуваше во Генералштабот на Армијата и...

Во штала за коњи откриена најголемата лабораторија за кокаин во Холандија

Најмалку 17 лица се во притвор, откако полицијата изврши рација во поранешна штала за јавање во Холандија. Шталата била претворена во најголемата лабораторија за производство...

Холандската влада нема доверба во носењето маски, наспроти практиката во ЕУ

Холандската влада соопшти дека нема да им препорачува на граѓаните да носат заштитни маски против ширењето на ковид-19, сметајќи дека нивната ефикасност не е...

На холандските лични карти ќе нема категорија за пол

За неколку години на холандските лични карти веќе нема да се наведува полот на граѓаните, а министерката за образование, култура и наука ја оцени...

Холандски универзитет што вработува само жени

Авторка: Рејчел Пелс (Гардијан) Како жена во компјутерската наука, Алексија Атанасопулу добро е запознаена што значи да се биде малцинство. Но кога се пресели во Холандија...

Ресторан во Холандија користи роботи-келнери за време на пандемијата

Ресторанот „Ројал Палас“ во холандскиот град Ренесе, воведе нови роботи-келнери како начин да се намали контактот меѓу луѓето среде пандемијата на коронавирус. Црвено-белите роботи...

Вратени 125 македонски граѓани од Шведска, Данска и Холандија

Министерството за надворешни работи информира дека денес беше организиран лет за враќање на 125 македонски граѓани затекнати во Шведска, Данска и Холандија. - Упатуваме благодарност...

Холандија ќе испрати тестови за ковид-19 во Македонија развиени од Меѓународната...

Холандија ќе даде поддршка за Македонија преку набавка на тестови за коронавирус базирани на нуклеарна технологија кои се развиени од страна на Меѓународната агенција...