13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 3:17

Ознака: Хокни

Хокни првпат ја изложи сликата што предизвикала семејна кавга

Еден од најскапите живи уметници, славниот британски сликар и графичар Дејвид Хокни, во Лондонската галерија на портрети, на 27 март, ја отвора изложбата „Цртеж...

Делото на Хокни со базен продадено за 27,4 милиони евра

Делото „Сплеш“ на Дејвид Хокни, една од неговите најкарактеристични слики со базен, е продадено за 23,1 милиони фунти (27,4 милиони евра) во аукциската куќа...