26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 19:07

Ознака: Хокеј

Тампа беј на Стамкос е нов првак на НХЛ-лигата

Тоа е втора титула за Тампа беј, прва по пауза од 16 години   Хокеарите на Тампа беј се победници на НХЛ-лигата, го освоија т.н. Куп...

Откажано и СП во хокеј на мраз во Швајцарија

Пандемијата на коронавирусот беше причина да се откаже и годинашново Светско првенство (СП) во хокеј на мраз за мажи (8-24 мај) во Швајцарија, потврди...

Убавината и нежноста на руските хокеарки претставени во календарот на ВХЛ

  Руската женска лига во хокеј на мраз (ВХЛ) традиционално го објави својот календар за новата година, за кој позираа убавите хокеарки. Овојпат темата на календарот...

Брендон славеше против Крис Танев во македонското братско дерби во НХЛ-лигата

Брендон Танев (27) славеше против Крис Танев (29) во дуелот помеѓу македонските браќа во хокеарската НХЛ-лига, кој Питсбург пингвинс го добија со импресивен пресврт...

Русија и Финска водечки во групната фаза

По шест одиграни кола од групната фаза на Светското првенство (СП) во хокеј на мраз, што се одржува во словачките градови Братислава и Кошице,...

Првпат во НХЛ, конференциските прваци елиминирани во првата плејоф-рунда!

Првпат во историјата на најквалитетната канадско/американска хокеарска лига (НХЛ), се случи прваците на Источната и на Западната конференција во регуларниот дел, Тампа беј (ефект...

Руски милијардер ќе гради најголема сала за хокеј во светот

Рускиот милијардер Генадиј Тимченко изјави дека планира да изгради најголема сала за хокеј во светот. Тимченко е претседател на хокеарскиот клуб СКА Санкт Петербург и...

Можно ли е наскоро да има и кошаркарски клуб во Лас...

Хокеарскиот тим Голден најтс веќе дебитира во НХЛ-лигата, играше пред преполна сала и дури стигна до финалето на натпреварувањето сезонава. Женскиот кошаркарски тим Асови...