Ознака: Хитлер

Ајнштајн херој на сите времиња, Хитлер најголем негативец

Истражувањето спроведено на околу 7.000 студенти, со просечна возраст од околу 23 години, од 37 земји, донесе список со најголемите херои во историјата на...

„Амазон“ го смени логото на апликацијата бидејќи личи на Хитлер

Компанијата „Амазон“ го промени главното лого на апликацијата за купување, по реакциите на купувачите на кои последниот редизајн им личеше на Адолф Хитлер. Иконата на...

Тоалетната даска на Хитлер се продава на аукција

Тоалетната даска од домот на Адолф Хитлер во Баварија ќе се продава на аукција идната недела со почетната цена од пет илјади долари. Аукциската...

Дури 29 законски и регулативни текстови во Германија се од времето...

Германија почнува иницијатива за измена и бришење на групата закони воведени од нацистите, кои сѐ уште се присутни во законодавството на земјата,цели 75 години...

Хитлеровите војници сѐ уште примаат германски пензии

Во Белгија и Велика Британија, но и во некои други земји, припадници на „СС“ единиците на Хитлер или нивните семејства и натаму примаат германски...

Три години Хитлер ги ужасува минувачите низ Старата чаршија

Интересот на јавноста, а веројатно и на надлежните институции, за случајот „Хитлер на сувенири во Скопје“, отвори низа прашања од тоа, кој ги направил...

Папата Франциско: Хитлер ни покажа до каде води популизмот

Папата Франциско повика за толерантност кон бегалците и предупреди да се внимава со ризиците од популизмот, споменувајќи го нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер. – Младите треба...

Хитлер и Ленин во трка за градоначалник на локални избори во...

На локалните избори во перуанскиот град Јунгар, Хитлер се надева дека ќе се врати на власт, а Ленин се обидува да го спречи. Низ целиот...

Му простија за Хитлер: Фон Трир се враќа во Кан

Ларс фон Трир официјално повеќе не е персона нон грата во Кан. Селекторот и уметнички директор на фестивалот, Тјери Фремо, потврди дека новиот филм...

Најопасниот човек во Европа и миленик на Хитлер

Потполковникот Ото Скорчени бил специјализиран за герилски битки за време на Втората светска војна и учествувал во бројни операции за спасувања, киднапирања, атентати и...