Ознака: химна

Песната „Заветна“ стана неофицијална химна на Македонците

Песните во кои Бафтировски го опејуваше родниот крај, како што е „Заветна“, сѐ уште живеат меѓу Македонците и ја раскажуваат вековната тага што се...

Песната на групата „Клеш“ стана химна на Украина

Украинскиот панк-бенд „Бетон“ ја преработи познатата песна „London Calling“ на британскиот рок-бенд „Клеш“, претворајќи ја во „Kyiv Calling“, за да се соберат средства за...

Пред половина век, филмот „Кабаре“ ја лансира неофицијалната химна на капитализмот

Контроверзната филмска верзија на „Кабаре“, на режисерот Боб Фоси, и по 50 години останува една од најсилните приказни за времето кога луѓето, неспособни да...

Пустите желби на сецесионистите од мегафонот на Ахмети

ПРОМЕНАТА НА ЗНАМЕТО, ГРБОТ И ХИМНАТА - ПОЛИТИЧКИ ПАМФЛЕТ ИЛИ НЕШТО ПОВЕЌЕ Колку и да се релативизира изјавата на Ахмети, таа претставува еден континуитет на барањата...

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на...

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата,...

Музиката наспроти предрасудите

Во првите години по создавањето, младата држава Израел почнала да се гради од нула. Под напливот на фашизмот и антисемитизмот, Евреите протерани од различни...

Новото име се имплантира во колективниот ум

Оние што се поблиски до власта веќе и во приватни разговори ја нарекуваат државата Северна и како да се обидуваат да го нагласат тоа,...

Еден век од раѓањето на авторот на македонската химна

Владо Малески е истакнат македонски писател, револуционер, учесник во НОБ, општествено-политички и културен работник и автор на текстот на македонската химна „Денес над Македонија...

Здравјето поважно од протоколот: Меркел нема да ги слуша химните стоејќи?

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера инсистираше дека нејзиното здравје е добро, но сепак, одлучи да седи за време на националната химна, постапка што не...

Поради реакциите за изведената химна, Тамара ги откажува концертите во Охрид...

Откако завчера на приемот во Aмериканската амбасада поп-пеачката Tамара Tодевска направи грешка при изведувањето на државната химна, два дена таа е топ вест во...