3.3 C
Skopje
12.12.2019 - 10:57

Ознака: ХИВ

Неделава бесплатно тестирање за ХИВ

Под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“ од денес до 29 ноември се одржува Европската недела на тестирање за ХИВ кон која, веќе шеста година по...

Реакција на ХЕРА

По написот насловен „Македонија меѓу топ десет земји според бројот на новозаразени со ХИВ“, од 26 октомври, со своја реакција и барање за исправка...

Македонија меѓу топ десет земји според бројот на новозаразени со ХИВ

ЗАГРИЖУВАЧКИ ИЗВЕШТАЈ НА УНАИДС Податоците со кои располага Институтот за јавно здравје, покажуваат дека во Македонија од 1987 до сега се регистрирани околу 400 случаи...

Отстранувањето на ХИВ од глувците дава нова надеж

Научници од САД за првпат успеаја целосно да го отстранат ХИВ-вирусот од животни со помош на модирање на гени. Ова истражување би можело да...

Епидемија на ХИВ во Пакистан, 700 заболени во еден град

Пакистанските власти во неделата објавија дека 681 луѓе, вклучително и 537 деца на возраст помеѓу 2 и 12 години, биле позитивни на ХИВ во...

Бесплатно тестирање за ХИВ и сексуално преносливи инфекции

Од 17 до 24 мај, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува пролетната Европска недела на тестирање, кон која се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација...

На повидок пронаоѓање на лек за чумата на 21-от век?

Најновите истражувања откриваат дека не постои ризик за пренос на ХИВ-вирусот преку сексуален контакт помеѓу хомосексуалните двојки, доколку вирусот е целосно потиснат со антиретровирални...

Англиски пациент нова надеж за заразените со ХИВ

Трансплантацијата на матични клетки од донор отпорен на ХИВ доведе до ремисија на вирусот, но истражувачите сметаат дека е рано да се каже дали...

Втор пациент излечен од ХИВ, пресвртница во борбата со опасниот вирус

Вторпат по почетокот на глобалната епидемија, пациент е излечен од инфекција од ХИВ, вирусот кој ја предизвикува опасната смртионосна болест СИДА, пишува „Њујорк тајмс“. Оваа...

Има ли Македонија закон што забранува влез за лицата со ХИВ?

Во Законот за државјанство на Република Македонија нема услов апликантот да биде психофизички здрав за стекнување државјанство. Ваква одредба беше предвидена со Законот за...