Ознака: херој

Херој е второто име на вработените во „Ре-медика“

Иако со намален капацитет, со преземање на сите мерки за заштита и внимателност, успеваме да зачуваме еден ритам на работа, кој нема да го...

Херој на нашето време (политичар, хохштаплер, идиот)

На крајот од веќе одминатото лето, драг читателу, им се навратив по многу години повторно на некои омилени книги. Меѓу нив и на „Херој...

Македонка херој на едноставноста во далечната Скандинавија

Триесетгодишната Валерија Камчевска-Ќипроска од Штип, која е докторка по оптички комуникации и работи во водечкиот телекомуникациски оператор во скандинавските и балтичките држави „Телиа компани“,...

Нуркачот херој загина за други да живеат

Во четвртокот вечер, 38-годишниот нуркачки ветеран Саман Гунан се впушти во мисија за доставување три боци со воздух. Гунан ја заврши мисијата, но загуби свест при...

Бади Холи: трагичниот херој на вистинскиот рокенрол

Името Чарлс Хардин Холеј ретко кому му е познато. Но, неговиот псевдоним Бади Холи е испишан со големи букви во историјата на рокенролот. Бади...

Херојски спасувачки подвиг на парискиот „спајдермен“

Мамаду Гасама стана познат како „спајдермен од Париз“, како што го нарече градоначалничката на главниот град на Франција, Ан Идалго, откако тој се искачи...