Ознака: херои

Филипче до колегите: Херојска е борбата на здравствените работници

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, беше во посета на Општата болница Гостивар, во која целосно е реновирано хируршкото одделение. Со реновирањето, велат од МЗ, вработените...

Аплауз и овации за нашите херои

Во оваа уникатна, епска борба, на фронтот во првите борбени редови се докторите, медицинските сестри и техничарите. Здравствените работници си ги ризикуваат своите животи...

Издавачкиот центар „Херои“ со предизвик – ќе најдете ли 30 минути...

Вашите „Херои“ ве повикуваат да се придружите кон најновиот предизвик „Ќе најдете ли 30 минути за книга?“. Ајде заедно да ја разбудиме навиката за...

Одбојкарите се нашите нови херои

Каков и да е крајниот епилог од настапот на новите спортски јунаци на ЕП, дали кон Франција на меч од осминафиналето или назад во...

Русија ги слави хероите од „чудото над Раменск“

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двата пилота кои остварија успешно принудно слетување на патнички авион во кој имало 233 лица, утрово во...

Македонија европски шампион. Почеток на отпорот

Постојат мигови, драг читателу, кога и истормозената колективна душа на еден народ, каков што е македонскиот, доживува екстаза рамна на просветление, на она сатори...

Националните херои сведени на влог во политичките пазарења

По Гоце Делчев, ќе се појават и Даме Груев, Крсте Мисирков, Христо Татарчев... како историски личности што ќе бидат поставени како тема за докажување...

Херои за една употреба, кукавици за постојана

Херојот е човек, кукавицата птица. Кукавицата не може да стане човек, човекот може да биде кукавица. Великиот турски писател Орхан Памук има напишано дека...

Гробови

Една на изглед депресивна тема за нашата денешна колумна, драг читателу, но и не е од нејзиниот симболошки аспект. Таа е посебно важна, пак,...