Ознака: хемиско оружје

Помпео: Асад во мај користел хемиско оружје

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави дека САД дошле до заклучок оти сирискиот претседател, Башар ал-Асад, користел хемиско оружје за време на битката со...

Франција бара истрага за обвинувањата за користење хемиско оружје во Сирија

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје.          Министерството се огласи откако во вторникот...

Западот ќе одговори соодветно на нова употреба на хемиско оружје од...

Во заедничка изјава по повод втората годишнината од нападите со хемиско оружје во сирискиот град Дума, државниот секретар на САД, Мајк Помпео и министрите...

САД ќе го обвинат Иран за кршење на договорот за хемиско...

Админстрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се пдоготвува да го обвини Иран за кршење на Меѓунардониот договор за забрана на производство и употреба на...

ЕУ усвои нов режим на санкции против употребата на хемиско оружје

Советот на министри за надворешни на ЕУ во Луксембург денеска усвои нов режим на санкции за спречување на употребата на хемиско оружје, јави дописничката...

Меркел: Германија треба да реагира ако некој користи хемиско оружје

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави пред Бундестагот дека федералната република треба да е подготвена да реагира доколку во воени зони биде употребено хемиско оружје. Меркел,...

ОН стравуваат од хуманитарна катастрофа во сириски Идлиб

Според генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, се поголема е опасноста од хуманитарна катастрофа во сириската област Идлиб, која е една од последните...

Организацијата за забрана на хемиско оружје со поголеми овластувања

Земјите членки на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) денеска изгласаа значителчно зголемување на своите овластувања, всушност не само да констатира хемиски напад,...

Путин: Потребна е објективна истрага за да се утврди кој употребувал...

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека е потребно спроведување објективна истрага за да се утврди дали и кој употребувал хемиско оружје за време на...

Инспекторите на ОПЦВ се вратија од градот Дума во Сирија

Инспекторите на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) се вратија од мисијата во сирискиот град Дума, каде земаа примероци и разговараа со сведоци...