Ознака: хемиски напад

Хемиски напад во Парламентот на Грузија

Парламентот во Грузија ја прекина работата на четири часа откако во објектот била испрскана супстанца со непријатен мирис. Претседателот на Парламентот, Арчил Талакваѕе, рекол...

Русија очекува изрежиран хемиски напад во Идлиб

Портпарол на Министерството за одбрана на Русија предупреди денеска дека за вечерва е планиран изрежиран хемиски напад во Сирија. Игор Конашенко нагласи дека МО добило...

Русија повторно тврди дека се подготвува хемиски напад во Сирија

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ги обвини сириските бунтовници дека подготвуваат хемиски напад, за кој Москва тврди дека ќе биде искористен за...

По трагите на вистината за наводниот хемиски напад во Дума

Британскиот новинар Роберт Фиск ја посети болницата во Дума, во која беше направена снимка со жртви на хемиски напад. САД, Британија и Франција решија...

Матис ја обвини Сирија дека ги блокира инспекторите од ОПЦВ

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ја обвини сириската Влада дека одложува да им дозволи на инспекторите на Организацијата за забрана на хемиско оружје...

Инспекторите на ОЗХО ја одложија посетата на Дума

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје(ОЗХО) ја одложија посета на сирискиот град Дума откако тим на ОН јави дека на таа локација...

Шулгин: Сценариото во Дума подготвено од Вашингтон

Провокативното сценарио во Сирија го подготови Вашингтон, изјави постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), Александар Шулгин на денешната...

Лавров: Односите меѓу Русија и Западот сега се полоши отколку за...

Лидерите на САД, Велика Британија и Франција се повикуваат на податоци на медиуми и социјални мрежи, говорејќи за наводен хемиски напад во Сирија, изјави...

Сите погледи свртени кон Сирија

САД градат коалиција за напад врз Сирија како одговор за наводниот хемиски напад. Москва предупреди за војна меѓу Русија и САД ако Вашингтон интервенира...

Британија: Руските обвинувања се најлош пример на лажни вести

Британската амбасадорка во Обединетите нации(ОН) Карен Пирс изјави денеска дека обвинувањата на Русија дека Велика Британија го режирала нападот со хемиско оружје во сирискиот...