11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 2:12

Ознака: хеликоптер

Двајца загинати во судар на хеликоптер и авион во Аризона

Две лица загинаа кога хеликоптерот во кој се наоѓале се судрил со едномоторен авион во предградието на американскиот град Феникс, во сојузната држава Аризона. Авионот...

Црна Гора испраќа хеликоптер за справувањето со пожарите во Македонија

Црна Гора се придружува на напорите за гаснење на пожарите во Македонија. Советот за одбрана и безбедност на Црна Гора донесе одлука да го одобри...

Хеликоптерите ќе полнат гориво на импровизиран хелиодром

Хеликоптерите кои учествуваат во гаснењето на пожарите ќе полнат гориво на импровизиран хелиодром во близина на Берово, а од акумулациите во близина ќе полнат...

Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево

Три српски и два македонски хеликоптери полетаа од скопскиот аеродром кон пехчевскиот регион, соопшти утрово директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов....

НАСА го изведе првиот контролиран лет на Црвената планета

Хеликоптерот „Инџенуити“ (во превод генијалност) за првпат успешно полета на Марс, што го прави првиот напојуван и контролиран лет со летало на друга планета,...

Се урна воен хеликоптер во Куба, загинаа пет члена на екипажот

Сите пет члена на екипажот загинаа кога се урна кубански воен хеликоптер во планинска област на истокот на земјата, објави владата. Револуционерните вооружени сили на...

Тројца припадници на Националната гарда загинаа при пад на хеликоптер во...

Тројца припадници на Националната гарда загинаа синоќа кога нивниот хеликоптер на тренинг лет падна во поле во западниот дел на американската сојузна држава Њујорк. Хеликоптерот...

Се урна хеликоптер на мировните сили во Египет, седуммина загинати

Најмалку седум лица загинаа при пад на хеликоптер на меѓународните мировни сили на Синајскиот Полуостров во Египет, соопштија израелски и египетски претставници. Петмина Американци се...

Се урна воен хеликоптер во Русија, загина целиот екипаж

Руски воен хеликоптер „Ми-8“ се урна кај Клин во московскиот регион. Сите членови на екипажот починаа од повредите. Хеликоптерот се урнал на околу 20...

Заврши увидот на хеликоптерската несреќа, леталото ќе биде пренесено на друга...

Увидот на местото на хеликоптерската несреќа е завршен, а хеликоптерот на Министерството за внатрешни работи сè уште се наоѓа на скопскиот аеродром и во...