19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 1:10

Ознака: ХДЗ

ХДЗ го слави убедливиот изборен резултат

ХДЗ на Андреј Пленковиќ освои 66 мандати на изборите кои вчера беа одржани во Хрватска според околу 90 отсто од обработените гласачки ливчиња. Коалицијата Рестарт...

Кирилицата се враќа на голема врата во претседателската кампања

Српскиот народен совет во Хрватска ја почна кампањата „Подобро да се разбереме“ за да се симне стигмата од употребата на кирилицата и да се...

Неопределените тактизираат пред првиот круг на гласање

Предноста на Колинда Грабар-Китаровиќ, која е претставничка на владејачката ХДЗ, се намали на околу два процента, пред второпласираниот Зоран Милановиќ На претстојните претседателски избори во...

Реконструкцијата на ХДЗ потешка од смена на министрите

Најголем проблем за хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е како да ја контролира и реформира матичната партија ХДЗ Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој се соочува со...

Пленковиќ мерка европска функција со шест нули

Информациите дека хрватскиот премиер и претседател на владејачката партија ХДЗ, Андреј Пленковиќ, би можел да преземе некоја водечка функција во телата на Европската Унија,...

Фонтана во форма на „У“ ги подели граѓаните

Изградбата на новата фонтана во малата загорска општина во Хрватска предизвика реакции во јавноста поради специфичниот облик во стилизирана буква „У“, што потсетува на...

ХДЗ во расчекор меѓу десницата и политичкиот центар

Хрватска Во врвот на партијата се разгледуваат различни сценарија за идните настапи по неуспехот на европските избори Веројатноста за одржување предвремени избори во Хрватска во октомври...

ХДЗ губи поради црквата, синдикатите и „црниот лебед“!

На последните избори станува појасно дека третата политичка опција во Хрватска добива сѐ повеќе гласови Двете најголеми хрватски партии ХДЗ и СДП, на последните европски...

Пленковиќ со европски избори се спасува од крајните десничари

ХДЗ е под постојан притисок од десно и е изложена на опасноста нејзините гласови да бидат преземени од другите партии што претпочитаат националистичка политика Дали...

Санадер префрлен во затвор

Поранешниот хрватски премиер и некогашен лидер на владејачката ХДЗ, Иво Санадер, вчера со полициски автомобил беше префрлен во затворот „Реметинац“ во Загреб. До тоа...