-7.2 C
Skopje
26.1.2022 - 3:17

Ознака: Хајнц-Кристијан Штрахе

Подемот и падот на „човекот од Ибица“

Пред две години Хајнц-Кристијан Штрахе беше вториот најмоќен политичар во Австрија, извршувајќи ја вицеканцеларската функција во десничарската влада, откако и помогна на неговата Партија...

„Човекот од Ибица“ се обидува да направи камбек по скандалот што...

Поранешниот австриски вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе, кој поднесе оставка минатата година откако тајно беше снимен на шпанскиот остров Ибица како нуди продажба на политички услуги...

Како лажна Русинка и виенски адвокат ги изиграа водечките австриски политичари

Тужбата на Јохан Гуденус, доскорешниот втор човек на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), против лицата кои стојат зад изработката на видеоснимката од Ибица...

Ибица му е судбина на Штрахе

Патниците на авионот за Ибица од Виена беа изненадени кога го видоа Хајнц Кристијан Штрахе, поранешниот австриски вицеканцелар, кој со својата сопруга и децата...

Штрахе се откажа од местото во Европскиот парламент

Австрискиот екстремен десничар Хајнц-Кристијан Штрахе, кој се повлече од функцијата заменик-шеф на коалициската влада поради контроверзно видео, во понеделникот рече дека нема да заземе...

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе, поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на Ибица...

Како подзаборавениот хит за Ибица стана химна на австриската политичка криза

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We're Going to Ibiza“...

Австрискиот скандал ништо не му може на Орбан

Виена и Будимпешта се поврзани преку империјалната историја, реката Дунав, но и преку скандалот „Ибица“ кој ја потресува Австрија во пресрет на изборите за...

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзините министри во коалиционата влада формирана во декември 2017 година со конзервативниот канцелар Себастијан Курц...

Штрахе: Изборите за ЕП одлука за распад или опстанок на ЕУ

Австрискиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе оцени денеска, по разговорите во Виена со претседателот на Република Српска, Милорад Додик, дека изборите за Европскиот парламент идната...