17.2 C
Skopje
17.6.2019 - 23:24

Ознака: Хајко Мас

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во посета на Иран...

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ќе го посети Иран следната недела, како дел од турнејата на три земји од Блискиот Исток во...

Мас: Брегзит не може да биде одложен по октомври

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас во интервју за „Фајненшл тајмс” оцени дека Велика Британија не треба да добие одложување на брегзит по...

Мас: Западен Балкан заслужува целосно внимание и поддршка

Западен Балкан заслужува наше целосно внимание и постојана поддршка, порача денеска германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас за време на министерскиот состанок на...

Мас: Г-7 не прифаќа ескалација на воените конфликти во Либија

Министрите за надворешни работи на државите членки на Групата 7 (Г-7) се согласија денеска да извршат притисок врз оние што се одговорни за „насилната...

Мас: Скопје и Атина да продолжат со имплементација на „историскиот договор“

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ги повика Скопје и Атина, по неделниот референдум во Македонија, да продолжат со имплементација на „историскиот договор“. -...

Ние во Европа велиме: „Ни требате“, порача Хајко Мас на дебатата...

 Зошто Европа? - поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, квалитетно...

Мас: Одлуката сега е во рацете на граѓаните

Се надевам дека на 30 септември што е можно повеќе Македонци ќе го искористат своето демократско право и ќе гласаат. Одлуката сега е во...

Хајко Мас: Одлуката на САД да наметне санкции против Иран може...

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупреди денеска дека одлуката на САД за воведување санкции кон Иран би можела да ја зголеми нестабилноста...

Мас: Германија не е заробеник на Русија

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска реагираше на критиката на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин е „заробеник“ на Русија, нагласувајќи оти Германците...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и...