Ознака: Хајко Мас

Османи – Мас: Крајно време е ЕУ да ја спроведе одлуката...

Министрите за надворешни работи на Македонија и Германија, Бујар Османи и Хајко Мас, се сретнаа денеска попладне во Берлин. На средбата се разговараше за теми...

Мас: Иднината на сите шест земји од Западен Балкан е во...

Сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина не само што ќе ја зголеми регионалната стабилност, туку ќе ги отвори и шансите на „две земји“ за...

Мас: Нон-пејперот не доаѓа од Германија

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изјави дека таканаречениот нон-пејпер не потекнува од Германија, објави германското Министерство. Мас реагираше на пишувањето на приштинскиот весник...

Хајко Мас отфрла дополнителни санкции против Русија поради Навални

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ги отфрли дополнителните санкции на Европската Унија против Русија во врска со ситуацијата на затворениот опозициски лидер...

Секоја земја одлучува со какво темпо ќе оди во ЕУ

Хајко Мас во Србија Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изјави дека Германија е свесна дека прашањето за Косово е тешко прашање за Србија,...

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас,...

Мас: Германија е за дијалог меѓу НАТО и Русија, но тоа...

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изјави дека Германија ќе го поздрави продолжувањето на дијалогот НАТО-Русија во рамките на Советот НАТО-Русија, кој не...

Мас: Суверенитетот на Европа е незамислив без врските со Западен Балкан

Во пресрет на претстојните состаноци со министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан, германското Министерство за надворешни работи објави дека обединета Европа...

Европските лидери: Заев покажа лидерство кое ја промени судбината на неговата...

На македонскиот премиер Зоран Заев, денеска, во Берлин, му беше врачена наградата за човекови права за 2020 година, која ја доделува Фондацијата „Фридрих Еберт“. По тој...

Германија го прекори Ердоган за навредите упатени кон Макрон

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ги осуди изјавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упатени за неговиот француски колега Емануел Макрон. - Личните...