Ознака: Хашки трибунал

Тачи за обвинението: Не сум виновен

Поранешниот приштински претседател Хашим Тачи за првпат се појави пред Хашкиот трибунал за воени злосторства. Тачи, кој е еден од основачите и припадник на...

Истекува мандатот на Хашкиот трибунал

Петгодишниот мандат на Специјалниот суд за злосторства на поранешната ОВК истекува на 30 јуни 2020 година, но портпаролката на судот Ангела Гриеп вели дека...