Ознака: Хашим Тачи

Дачиќ: Тачи е лицемер кој сега ликува

Српскиот министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ синоќа  ја искоментира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за непроменливост на границите на Западен Балкан.  -Каков...

Тачи: Охридскиот договор – најцврста гаранција за правата на Албанците во...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска преку својот фејсбук профил порача дека Охридскиот рамковен договор претставува најголема гаранција за правата на Албанците и на стабилноста во...

Тачи бара референдум за „корекција на границата“ со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи попладнево ги повтори своите заложби за „корекција на границата со Србија“, нагласувајќи дека неговиот предлог не е за размена на...

Тачи: Поделбата на Косово е лажна вест

КОСОВО Косовскиот претседател Хашим Тачи пишувањата во медиумите за можна размена на територии и поделба на Косово ги нарече „лажни вести“ што внесуваат забуна во...

Тачи: Расветлувањето на убиството на Ивановиќ ќе предизвика големи главоболки во...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека во моментот кога ќе се дознае вистината за убиството на еден од лидерите на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, ќе...

Тадиќ и Вучиќ со различни толкувања за независноста на Косово

Србија Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, наместо да води сметка за интересите на Србија, јавно и недвосмислено се придружи на ставовите што одат во прилог...

Тачи: Ако постигнеме договор со Србија, Русија ќе го смени ставот...

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека ставовите на Русија по однос на косовското прашање се познати, но дека тие ќе се сменат доколку Косово...

Тачи: Косово има црвени линии, Србија треба да ја признае независноста

Косовскиот претседател Хашим Тачи го смени претходниот став дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии и нагласи дека Косово, сепак,...

Тачи: Ако не се ангажираме во дијалогот со Белград, ќе станеме...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ги повика сите косовски политички институции, експерти, претставници на невладиниот сектор и цивилното општество да се ангажираат во дијалогот...

Тачи очекува договор меѓу Косово и Србија до март 2019 година

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека очекува договор меѓу Србија и Косово да биде постигнат најдоцна до март 2019 година. Тачи и српскиот претседател...