9 C
Skopje
21.11.2018 - 7:24

Ознака: Хашим Тачи

Тачи: Косово има црвени линии, Србија треба да ја признае независноста

Косовскиот претседател Хашим Тачи го смени претходниот став дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии и нагласи дека Косово, сепак,...

Тачи: Ако не се ангажираме во дијалогот со Белград, ќе станеме...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ги повика сите косовски политички институции, експерти, претставници на невладиниот сектор и цивилното општество да се ангажираат во дијалогот...

Тачи очекува договор меѓу Косово и Србија до март 2019 година

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека очекува договор меѓу Србија и Косово да биде постигнат најдоцна до март 2019 година. Тачи и српскиот претседател...

Сурои: Хашим Тачи е неук човек, па зборува за компромиси со...

Косовскиот писател и публицист Ветон Сурои смета дека претседателот на Косово, Хашим Тачи е неук човек и затоа дава бесмислени изјави во врска со...

Тачи потрошил над 500.000 евра државни пари за средба со Трамп

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи од буџетот на Косово и платил 517.198,56 евра на американска лобирачка компанија блиска до претседателот на САД, Доналд...

Тачи непожелен како главен преговарач со Белград

Платформата на косовоската Влада за дијалогот со Србија, според која претседателот Хашим Тачи треба да го води овој процес во финалната фаза, ја нема...

Тачи порачува дека Косово е подготвено за компромиси со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи, во своето предавање пред студентите и професорите на Универзитетот во Оксфорд, рече дека Косово е подготвено за компромиси за нормализација...

Тачи верува дека дијалогот со Србија ќе заврши со меѓусебно признавање

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска, по средбата со канцеларот на Австрија, Себастијан Курц рече дека верува оти дијалогот за нормализирање на односите со...

Тачи: Косово е подготвено за нормализација на односите со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска се сретнал со директорот за Централна и Јужна Европа во американскиот Стејт департмент, Метју Палмер, кому му ја изразил...

Тачи на соочување со Меркел

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера се сретнa со германската канцеларка Ангела Меркел, со која разговараше за продолжување на дијалогот за нормализација на односите...