0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 0:28

Ознака: Хашим Тачи

ЕП гласаше за визна либерализација

Косовскиот претседател Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај, претседателот на Собранието Кадри Весели и другите државни раководители им го честитаа на косовските граѓани гласањето за...

Тачи: Недозволиво е Србите да не можат слободно да се движат...

Косовскиот претседател Хашим Тачи одговори на отвореното писмо на српската хуманистка Наташа Кандиќ, која побара на Србите во Ѓаковица да им се овозможи утре...

Последната косовска битка на Вучиќ

Српскиот претседател се наоѓа во мал маневарски простор и во деновиве што претстојат ќе треба да го даде одговорот за прашањето за „нивната јужна...

Дачиќ: Тачи е лицемер кој сега ликува

Српскиот министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ синоќа  ја искоментира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за непроменливост на границите на Западен Балкан.  -Каков...

Тачи: Охридскиот договор – најцврста гаранција за правата на Албанците во...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска преку својот фејсбук профил порача дека Охридскиот рамковен договор претставува најголема гаранција за правата на Албанците и на стабилноста во...

Тачи бара референдум за „корекција на границата“ со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи попладнево ги повтори своите заложби за „корекција на границата со Србија“, нагласувајќи дека неговиот предлог не е за размена на...

Тачи: Поделбата на Косово е лажна вест

КОСОВО Косовскиот претседател Хашим Тачи пишувањата во медиумите за можна размена на територии и поделба на Косово ги нарече „лажни вести“ што внесуваат забуна во...

Тачи: Расветлувањето на убиството на Ивановиќ ќе предизвика големи главоболки во...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека во моментот кога ќе се дознае вистината за убиството на еден од лидерите на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, ќе...

Тадиќ и Вучиќ со различни толкувања за независноста на Косово

Србија Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, наместо да води сметка за интересите на Србија, јавно и недвосмислено се придружи на ставовите што одат во прилог...

Тачи: Ако постигнеме договор со Србија, Русија ќе го смени ставот...

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека ставовите на Русија по однос на косовското прашање се познати, но дека тие ќе се сменат доколку Косово...