11.3 C
Skopje
25.10.2020 - 20:54

Ознака: Хашим Тачи

Тачи во Париз ги откри целите на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа во разговор со францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Косово е подготвено и подготвено да склучи мировен договор со...

Се зголемува притисокот за предвремени избори

КОСОВО Претседателот Хашим Тачи е подготвен да закаже избори во Косово, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, откако беше повикан од Трибуналот за воени злосторства...

Хашим Тачи на средби со косовските политички партии

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска почна состаноци кои ги бараа претставници на политичките партии со цел да се договорат чекори кои треба да се...

Тачи за оставката на Харадинај дознал од медиумите

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјавил дека за повиците за сослушување пред Специјалниот суд за воени злосторства на ОВК, каде се упатени Рамуш Харадинај и...

Повлекувањето на специјалците нема да ги спласне тензиите на Косово?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека специјалните косовски сили НЈСО (поранешни РОСУ) започнале да се повлекуваат од северот на Косово, јавува „Б92“. Тој во...

Тачи ја оцени воената готовност на Србија како популистичка мерка на...

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека одлуката на претседателот на Србија Александар Вучиќ да го подигне нивото на готовност на војската на Србија е...

Тачи: Границата меѓу Косово и Албанија мора да биде отстранета

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека границата меѓу Албанија и Косово мора да биде отстранета еднаш засекогаш. Тој по враќањето од Албанија, каде што...

Албанско-српска расправија во Тирана

Медиумите во регионот информираа дека почетокот на регионалниот самит во Тирана почнал со студеното ракување меѓу Александар Вучиќ и Хашим Тачи Самитот на западнобалканската шесторка...

Несогласувањата помеѓу Тачи и Вучиќ дојдоа до израз во Тирана

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, за новинарите во Тирана денеска изјави дека дошло до несогласувања во дијалогот помеѓу него и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тачи,...

Тачи: Неопходно е да се отворат границите меѓу Албанија и Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, објави на фејсбук дека во Тирана разговарал со албанскиот премиер, Еди Рама, за потребата од целосно отворањето на границите...