22.5 C
Skopje
26.6.2019 - 10:37

Ознака: Хашим Тачи

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и...

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА...

Taчи: Поделба на Косово само преку мене мртов

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека поделба и размена на територијата на Косово може да се случи само преку него мртов и дека за...

Хашим Тачи најавува оставка

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека ќе поднесе оставка или ќе распише референдум ако Собранието не го одобри договор со Белград. Според тој договор, на...

Тачи: Ако годинава не постигнеме договор со Србија, ќе го дестабилизираме...

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека дијалогот со Србија е неизбежен и дека е „време да се остават на страна непријателствата, кои предизвикаа...

Тачи: Ќе ги суспендираме таксите, но потребно е време

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска изјави дека Приштина по ниту една цена нема да дозволи односите со САД да бидат нарушени и дека...

Косовските политичари се расправаат за меѓи и граници

Поранешниот премиер и актуелен лидер на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, му порача на претседателот Хашим Тачи дека...

Тачи: Поради мала штета на Србија ги нарушивме односите со САД

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека никогаш досега не ни помислувал дека Приштина ќе се најде во позиција да ги доведе во прашање своите...

Тачи: Мала корекција на границите е прифатлива за конечен договор

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека Приштина би требало да даде дел од територијата како цена за конечен договор со Белград. Тој ова го кажал...

Тачи: Обединувањето на Митровица е незапирлив процес

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека процесот за обединување на Косовска Митровица е незапирлив. Тачи, кој се наоѓа во Давос на Светскиот економски форум,...

Хашим Тачи не бега од Судот во Хаг

Претседателот на Косово Хашим Тачи истакна дека ќе одговори позитивно доколку добие покана од Судот во Хаг што ги истражува злостосторствата врз Србите за...