10 C
Skopje
24.10.2020 - 11:45

Ознака: Хашим Тачи

Меркел: Да се спроведат договорите постигнати во Дијалогот Белград – Приштина

Договорите постигнати во рамките на дијалогот Белград - Приштина мора да бидат имплементирани, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со косовскиот претседател Хашим...

Тачи го одобри Договорот за границата меѓу Косово и Црна Гора 

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска го потпиша Указот за стапување во сила на Законот за ратификација на Договорот за демаркација на границата меѓу Косово...

Тачи е лош преговарач со Белград

Ниедна косовска партија не сака Хашим Тачи да ги води разговорите со Белград, затоа што неговата мисија како преговарач ја сметаат за неуспешна. Ова...

Тачи: На заканите од Србија ќе одговориме со пушки

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека на „заканите од Србија“ ќе биде одговорено со „пушки“. - На тие закани ќе одговориме исто како што...

Тачи: Косово ги исполни условите за добивање визна либерализација

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави за време на неговиот последен престој во Брисел му било речено дека Косово веќе ги исполнило сите 95 критериуми,...

Тачи и Харадинај ја активираа групата за изработка на Статутот на...

Претседателот на Косово, Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај денеска повторно ја активираа раководната група која ќе работи на предлог-статуот на Заедницата на српски...