19.3 C
Skopje
20.7.2019 - 1:46

Ознака: Хашим Тачи

Тачи за оставката на Харадинај дознал од медиумите

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјавил дека за повиците за сослушување пред Специјалниот суд за воени злосторства на ОВК, каде се упатени Рамуш Харадинај и...

Повлекувањето на специјалците нема да ги спласне тензиите на Косово?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека специјалните косовски сили НЈСО (поранешни РОСУ) започнале да се повлекуваат од северот на Косово, јавува „Б92“. Тој во...

Тачи ја оцени воената готовност на Србија како популистичка мерка на...

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека одлуката на претседателот на Србија Александар Вучиќ да го подигне нивото на готовност на војската на Србија е...

Тачи: Границата меѓу Косово и Албанија мора да биде отстранета

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека границата меѓу Албанија и Косово мора да биде отстранета еднаш засекогаш. Тој по враќањето од Албанија, каде што...

Албанско-српска расправија во Тирана

Медиумите во регионот информираа дека почетокот на регионалниот самит во Тирана почнал со студеното ракување меѓу Александар Вучиќ и Хашим Тачи Самитот на западнобалканската шесторка...

Несогласувањата помеѓу Тачи и Вучиќ дојдоа до израз во Тирана

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, за новинарите во Тирана денеска изјави дека дошло до несогласувања во дијалогот помеѓу него и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тачи,...

Тачи: Неопходно е да се отворат границите меѓу Албанија и Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, објави на фејсбук дека во Тирана разговарал со албанскиот премиер, Еди Рама, за потребата од целосно отворањето на границите...

Берлинскиот состанок за косовскиот спор останува обвиен во тајновитост

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека средбата на челниците на Косово и Србија на 29 април во Берлин едноставно претставува продолжение на заинтересираноста на...

Тачи: Србија изврши геноцид, некои сакаат тоа да се заборави

Косовскиот претседател Хашим Тачи на денешното одбележување на 20-годишнината од масакрот во селото Избица, порача дека Косово никогаш нема да го заборави геноцидот кој...

Тачи: Борбата против корупцијата мора да биде бескомпромисна

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека корупцијата е сериозна закана и за поразвиените држави, затоа Косово како млада држава мора да биде бескомпромисна во...