Ознака: Хашим Тачи

Тачи: Само САД можат да донесат договор за заемно признавање меѓу...

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вели дека само САД можат да донесат договор за заемно признавање меѓу Косово и Србија и дека сите останати напори...

Тачи пристигна во Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска пристигна во Хаг за да се состане со обвинителот за воени злосторства, кој во јуни против него поднесе предлог...

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тој беше врвен командант на Ослободителната војска...

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео-обраќање...

Карл Билт најави апсење на Хашим Тачи ако се потврди обвинението...

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билт, рече дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку биде покренато обвинение против него. Во изјавата за „Гзеро...

Хоти го откажа патувањето во Вашингтон по хашкото обвинение против Тачи

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, објави дека поради ситуацијата предизвикана од обвинението на Специјалното обвинителство против претседателот на Косово, Хашим Тачи, не може да...

Во Хаг поднесно предлог-обвинение против косовскиот претседател

Специјалното обвинителство во Хаг поднесе предлог-обвинение против косовскиот претседател Хашим Тачи и други лица за воени злосторства и злосторства против човештвото. Како што јавува „Ројтерс“,...

Тачи: Во Вашингтон нема да се зборува за граници

КОСОВО Косовскиот претседател Хашим Тачи ја прифати поканата од специјалниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за преговорите меѓу Косово и Србија, амбасадорот Ричард Гренел,...

Тачи бара од Лајчак да исполни два услови за да се...

Косовскиот претседател Хашим Тачи на прес-конференција рече дека нема да се сретне со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав...

Етничка кусогледост

Од етничката кусогледост не е поштедена ни Македонија, која помина долг период во мачни расправи за остварувања на барањата на албанското малцинство. Деновиве пред...