4.9 C
Skopje
22.2.2020 - 19:19

Ознака: Хашим Тачи

Тачи: Дијалогот со Вучиќ е неизбежен, него го избра српскиот народ

Косовскиот претседател Хашим Тачи на приштинската телевизија Т7 изјави дека дијалогот со српскиот претседател Александар Вучиќ е неизбежен. - Него го избра српскиот народ -...

„Бомба“ на Тачи – бришење на границите годинава

Србија не придава големо внимание на најновата изјава од претседателот на Косово, Хашим Тачи, чија изјава би требало и да се протолкува како личен...

Паника и врескање – земјотресот од 5,3 степени ја прекина изјавата...

Додека претседателот на Косово, Хашим Тачи, даваше изјава во Туман, Албанија, земјата ја погоди уште еден силен земјотрес со јачина од 5,3 степени според...

Тачи во Париз ги откри целите на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа во разговор со францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Косово е подготвено и подготвено да склучи мировен договор со...

Се зголемува притисокот за предвремени избори

КОСОВО Претседателот Хашим Тачи е подготвен да закаже избори во Косово, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, откако беше повикан од Трибуналот за воени злосторства...

Хашим Тачи на средби со косовските политички партии

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска почна состаноци кои ги бараа претставници на политичките партии со цел да се договорат чекори кои треба да се...

Тачи за оставката на Харадинај дознал од медиумите

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјавил дека за повиците за сослушување пред Специјалниот суд за воени злосторства на ОВК, каде се упатени Рамуш Харадинај и...

Повлекувањето на специјалците нема да ги спласне тензиите на Косово?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека специјалните косовски сили НЈСО (поранешни РОСУ) започнале да се повлекуваат од северот на Косово, јавува „Б92“. Тој во...

Тачи ја оцени воената готовност на Србија како популистичка мерка на...

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека одлуката на претседателот на Србија Александар Вучиќ да го подигне нивото на готовност на војската на Србија е...

Тачи: Границата меѓу Косово и Албанија мора да биде отстранета

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека границата меѓу Албанија и Косово мора да биде отстранета еднаш засекогаш. Тој по враќањето од Албанија, каде што...