29.8 C
Skopje
23.6.2021 - 11:31

Ознака: Хасан Рухани

Ердоган на самит со Путин и Рухани во нова рунда преговори...

Турскиот претседател ќе ги пречека неговиот руски и ирански колега на самит во Анкара за да дискутираат околу Сирија каде што руски поддржаните владини...

Дополнителните американски трупи нема да разгорат желба за војна кај Иран

Иран се изјасни дека не тежнее кон војна против која било нација, откако САД соопштија дека дополнителни илјадници трупи ќе бидат испратени на Средниот...

Американски бомбардери Б-52 слетаа во Персискиот Залив поради тензиите со Иран

Американските бомбардери Б-52, кои Белата куќа ги испрати во Персискиот Залив поради наводни закани од Иран, пристигнаа во американската воена база во Катар, објавија...

Иран им упати „нуклеарен ултиматум“ на светските сили

Иранскиот претседател Хасан Рохани одреди рок од 60 дена за нови одредби од нуклеарниот договор од 2015 година, откако САД одлучија да се повлечат...

Трамп: Кој тргува со Иран, нема да тргува со САД

По воведувањето на новата рунда американски економски санкции за Техеран, Европската Унија порача дека ќе ги заштити европските компании во Иран Иранскиот претседател Хасан Рухани...