6 C
Skopje
14.11.2018 - 10:28

Ознака: Хасан Рохани

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без...

Рохани: Иран нема да војува со американските сили на Блискиот исток

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека Техеран нема намера да влегува во војна со американските сили на Блискиот исток каде со децении трае...

Иран бара одговори од Западот за нападот на воената парада

Иранскиот претседател Хасан Рохани ги обвини САД дека со својот однос на „насилник“ и со поддршката на земјите од Персискиот Залив го овозможиле саботниот...

Најголеми непријатели на САД

Иранскиот претседател Хасан Рохани неодамна во говор му порача на американскиот претседател Доналд Трамп „да не си игра со опашката на лавот, зашто само...

Рохани: Иранките ќе можат да следат фудбал на стадионите

Иранскиот претседател Хасан Рохани донесе одлука и жените да можат да гледаат фудбал на стадионите. Својата одлука Рохани ја соопштил на министерот за спорт Масуд...

Рохани: Ќе ги клекнеме САД на колена

Иран нема да попушти пред притисоците и ќе ги реши сите проблеми без да го жртвува својот национален дигнитет и слобода, изјави денеска иранскиот...

Рохани: Повлекувањето на САД од нуклеарниот договор е „кршење на моралот“

Претседателот на Иран Хасан Рохани денеска изјави дека повлекувањето на САД од нуклеарниот договор од 2015 година е „кршење на моралот“, нагласувајќи дека Техеран...

Иран ќе одговори на било која одлука на Трамп за нуклеарниот...

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска најави дека неговата држава е подготвена да реагира на било која одлука што САД ќе ја донесат во врска...

Рохани го предупреди Трамп да го почитува Договорот за иранската нуклеарна...

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска го предупреди американскиот претседател Доналд Трамп да не се повлекува од мултилатералниот договор за иранската нуклеарна програма, потпишан...

Рохани: Ако САД се повлечат, можат да го очекуваат неочекуваното

Иранската организација за атомска енергија е подготвена и на „очекувани и на неочекувани“ реакции, доколку САД се повлечат од меѓународниот договор за иранската нуклеарна...