Ознака: Харвард

Која е причината за недостиг од тестирања за ковид-19?

САД се најбогатата земја во светот, која располага со десет од 20-те најголеми дијагностички компании. Сепак, не само што забележаа повеќе смртни случаи од...

„Харвард“ и „Јејл“ под истрага поради прикривање странски финансирања

САД отвори истрага против универизтетите „Харвард“ и „Јејл“ поради сомневања дека добивале парични средства од странски земји, вклучително од Саудиска Арабија и Кина. Министерството за...

Ќерката на хрватската претседателка ќе студира на Харвард

Ќерката на хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, 18-годишната Катарина Китаровиќ, ќе студира во САД и е примена на четири универзитети кои нудат стипендија. -Харвард беше...

Дали сајбер-оружјето е совршено оружје?

Со години политичките лидери, како што е поранешниот американски секретар за одбрана Леон Панета, предупредуваа од опасноста од „сајбер Перл Харбор“. Подолго време знаеме...