Ознака: Харадинај

Харадинај: Ако падне Владата, треба да си заминат и Тачи и...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека ако падне неговата Влада, тогаш од функција треба да си заминат и косовскиот претседател Хашим Тачи и претседателот...

Албанија и Косово ги обединуваат царините и го укинуваат роамингот

Владите на Косово и Албанија на денешната заедничка седница во Пеќ, потпишаа договори со кои, меѓу другото, во наредните шест месеци ќе се обединат...

Харадинај: Косово има интерес да биде признаено од Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Косово има интерес да биде признаено од Србија, но нема да дозволи да се задира во она...

Самоопределување нема да го урива Харадинај со гласовите на пратениците Срби

Пратеникот на Движењето Самоопределување (ВВ) Реџеп Селими порача дека неговата партија нема да соработува со Српската листа (СЛ), која ѝ ги понуди на опозицијта...

Харадинај прими писмо од Меркел со поддршка за зачленување во Интерпол

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави денеска дека примил писмо од германската канцеларка Ангела Меркел, во кое таа го поддржува Косово во намерата за зачленување...

Харадинај: Таксите за српските производи може уште да се зголемуваат

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека, и покрај критиките од Европската унија, Владата нема да ја повлече одлуката за зголемување на таксите за...

Косово воведе дополнителна такса за стоката од Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека неговата Влада на денешната седница донела одлука да воведе дополнителни 10 отсто на таксите за производите кои се...

Харадинај си го зголеми буџетот за 1,8 милиони евра

Буџетот на канцеларијата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај во идната година, според новата проекција за државниот трезор, ќе биде поголем од годинешниот за 1,8...

Лекај убеден дека Владата на Харадинај ќе го истера мандатот до...

Косовскиот министер за инфраструктура Паљ Лекај смета дека Владата предводена од Рамуш Харадинај ќе ја води земјата до крајот на својот четиригодишен мандат, јави...

Харадинај е убеден дека ќе го истера премиерскиот мандат до крај

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека без оглед на плановите и активностите на опозицијата за уривање на Владата и за негова смена од премиерската...